Львівщина вже кілька років експортує соняшник у Прибалтику та інші країни Європи
Новий урожай з культури аграрії збиратимуть наприкінці вересня-початку жовтня
Аграрії Львівщини готуються до врожаю соняшника. У 2018 році з 1 га посівів вони сподіваються зібрати понад 3 тонни насіння. Цього очікує і агроном Андрій Курилас, який сонячну квітку в с. Стоділки Городоцького району вирощує вже три роки. Минулоріч із 9 тис. га поля зібрали майже 30 тис. тонн насіння культури. Секрет високої врожайності, як переконує агроном, в інтенсивному живленні.
«Перед посівом соняшника потрібно обирати правильні сівозмінні попередники, наприклад, озиму пшеницю, ячмінь чи кукурудзу. Для посіву ми використовуємо високоврожайні гібриди, здебільшого європейської селекції, щоби вони були стійкі до хвороб і давали стабільний врожай. Також важливим є обробіток ґрунту, тому до кожного поля ми розробили хімічну карту, послуговуючись якою, визначаємо, скільки мінеральних добрив вносимо. Стараємося надавати перевагу калію, адже соняшник є калієлюбною рослиною, а ще не зловживаємо азотом, адже отримаємо, хоч і високі, проте нестійкі стебла та квіти», – пояснив агроном.
За словами науковців, для вирощування соняшників на Львівщині придатною є майже половина ґрунтів. Культура приживається, даючи високу родючість у Буському, Городоцькому, Золочівському та Радехівському районах. Нині площі посівів становлять майже 35 тис. га, а ще 10 років тому нараховували лише 130 га.
«Завдяки десяткові підприємств, які вирощують соняхи й збирають із них урожай, Львівщина має можливість експортувати насіння цієї культури в Європу та Прибалтику. Приємно, що в області є переробні підприємства, які на місці підписують договір поставки, відтак збувають свою продукцію на переробні підприємства. А ті вже дають на експорт олію, тобто кінцевий продукт, в такі країни, як Туреччина, Канада, США, Литва, Латвія, Польща», – зазначила начальниця відділу розвитку аграрної інфраструктури ЛОДА Тетяна Борушок.
Цьогорічний урожай соняшника аграрії почнуть збирати наприкінці вересня-на початку жовтня. Минулого року на Львівщині вдалося отримати 73,3 тис. тонн насіння олійної культури.