Львівські забудовники готові платити кваліфікованим робітникам по 1000 доларів в місяць
Через масовий виїзд кваліфікованих кадрів за кордон забудовникам усе важче знаходити робітників
За даними Держкомстату, середня зарплата у будівництві за останні два роки зросла майже удвічі. Якщо в лютому 2017 року вона складала 5,5 тис. грн, то два місяці тому – понад 10,5 тис. грн. Таке зростання витрат на оплату праці забудовники пояснюють відтоком працівників за кордон. І кажуть: готові платити кваліфікованим фахівцям і по тисячі доларів на місяць.
Михайло та Віталій – першокурсники училища дизайну та будівництва. Навчаються тут на малярів-штукатурів та монтажників гіпсокартонних конструкцій. Обрали будівельну професію, бо вважають її перспективною.
«Вона потрібна в наш час. У Львові дуже будується багато будинків і, на мою думку, я буду їх облаштовувати. Планую зробити свою бригаду, свою фірму навіть, щоби працювати далі, розвиватися», – каже студент першого курсу Віталій Іванець.
«За три роки я набуду багато знань, можу стати професіоналом і можу багато заробляти у цій сфері», – додає студент Михайло Гірняк.
В училищі готують фахівців своєї справи, каже директор училища. Навчання лише на 30% складається з теорії, все решта – практика. Спершу у майстернях, а потім і на реальних будівельних майданчиках. Навчання безкоштовне, ще й зі стипендією. Втім із кожним роком у закладі – все більший недобір учнів.
«На сьогоднішній день є проблема набору в навчальні заклади професійної освіти. Якщо брати формування в розрізі минулого року, то ми не добрали 60 учнів», – розповів директор ВПУ дизайну та будівництва Володимир Адашинський.
Після навчання працевлаштувати студента неважко, каже директор. А от залишити в Україні – справжній виклик. Львівським забудовникам доводиться піднімати працівникам платню.
«Ті, що роблять фасади, заробляють і 1,5 тисячі доларів, коли сезон. Взимку, на жаль, не можуть так заробляти. А влітку, коли є сезон, можуть собі із 7-ї ранку до 7-ї вечора працювати, то можуть заробити порядні гроші. Дехто з них пробував їхати у Польщу, поверталися, бо там стільки заробити важко», – коментує керівник проекту житлового комплексу Андрій Пончко.
Львівські забудовники почали популяризувати будівельні професії серед дітей та школярів. А найкращих студентів готові одразу брати до себе на роботу.
«Останні 20 років люди вчилися на юристів, адвокатів, бухгалтерів, фахівців із туризму, а на будівельників ніхто не вчився. І це створило ситуацію, що сьогодні класні спеціалісти будівельники заробляють у три рази більше, ніж будь-який адвокат», – розповів президент будівельної корпорації «Ріел» Ростислав Мельник.
За його словами, укладач плитки чи оздоблювальник може заробляти у Львові тисячу доларів у місяць. Якщо ж це спеціаліст вищого класу, зарплата сягатиме до трьох тисяч доларів.