Людина розумна?
IQ

Людина розумна?

Віра рятує, мобілізує і збільшує продажі

Назар Кісь, 23 грудня 2019 1744 2

Ґрета Тунберґ давно стала іконою. А після появи її зображення на обкладинці Time як людини року – остаточно утвердилася як об’єкт поклоніння і наслідування. Я недаремно вживаю релігійну термінологію, адже віра та емоції, з якими її підтримують одні і критикують інші, свідчать, що ми маємо справу не з раціональним. По ідеї, дискусії про зміну клімату мали б виглядати більш конструктивно, однак наразі це більше нагадує старі-добрі диспути ортодоксів з віровідступниками на порозі релігійних воєн.

Нові часи, які прийшли на зміну Середньовіччю, принесли людству переконання, що людський розум може все. Змінювати світ, покращувати соціальний устрій, запускати ракети в космос і багато чого іншого, потрібного. Однак той таки людський розум не зміг відмовитися від віри і всіх супутніх поведінкових моделей. Тому віру в надприродне замінила та ж таки віра в розум, потім була віра в боротьбу пролетарів проти експлуататорів, віра в націю і зв’язок «мертвих, живих і ненароджених», віра в процедури та демократичні механізми. Пролетарі не ходили до церков, але продовжували збиратися разом, щоб поспівати і послухати проповіді нових дилерів опіуму для народу, у шкіряних куртках замість ряс. Відкинувши «єврейського бога», нацисти марширували зі смолоскипами, відтворюючи релігійні процесії своїх попередників, але з більшою помпою. І всюди – свої ікони (вождів), свої герої, свої мученики і своя «головна книжка». Навіть Апокаліпсис, яким лякали «паству», був сформульований за тією самою логікою боротьби і фінальної битви, яку неможливо виграти без «об’єднання всіх у вирішальний момент».

Епоха загального добробуту і демократії внесла свої корективи, але і вони не стали фундаментальними. Просто ідею єдиного і загальнообов’язкового культу було відкинуто на користь нової «релігійної свободи». Протягом цього часу (приблизно останні пів століття) було різне, вмирали старі культи і народжувалися нові. Хтось чекає Різдва, хтось виходу нової моделі iPhone (і Стів Джобс пророк його).

Але шведська дівчинка Ґрета поставила високу планку. Можна навіть частково погодитися з її тезою про те, що вона готова змінити світ (зрештою, не вона перша, і точно не остання). Тому що вона (тут персоналізація застосовується тільки задля красного слівця, може, і не «вона» конкретно) замахнулася на новітню релігійну свободу. Її культ – всезагальний і не терпить альтернатив. Її Апокаліпсис – це вам не якісь там поразки чи злидні, а тотальне знищення планети. Її вимоги до неофітів – не менші, ніж у справжніх релігіях (хоча, якщо добре подумати, які з них тепер вважати справжніми). Вона здійснила подвиг/чудо (маленька дівчинка переплила океан), вона проповідувала у штаб-квартирі ООН (храмі світової демократії) перед старшими дядьками-фарисеями, і дивувалися вони її розуму. Вона подорожує і проповідує. Вона аскетична. І нетерпима. З’являються яскраві особистості серед послідовників (апостоли), є і ті, хто говорив про це раніше (пророки-предтечі). Ідеально.

Її прихильники по цілому світу влаштовують щотижневі марші за клімат. Приблизно з таким самим інтервалом люди відвідують храми, якби хто не знав. У неї вірять і її ненавидять. Усе за законами жанру.

А ми і далі дивуємося, що в часи гібридної війни мало раціональності. А її і не було ніколи. Ми просто в це вірили.

Невже в гаслі «Кінець епохи бідності» менше казки, ніж у «Жити по-новому», «Почую кожного» чи «Багаті поділяться з бідними»? Невже попередні роки ми були раціональними, чули опонентів й адекватно реагували на критику? Може, це не в нашій країні люди заряджали воду перед телевізорами і лікували виразки методом телевізійного гіпнозу? Може, не чекали Апокаліпсису у 2004 році? Ще не всі забули, що планета Нубіру мала от-от покласти край корупції в планетарному масштабі?

Єдине, що можна сказати після всього цього, – не буде, найімовірніше, ніякого «жахливого кінця». А «жах без кінця», в принципі, реальна перспектива. І полягає вона в тому, що люди постійно тримають себе в тонусі, такому собі передапокаліптичному неврозі. Який заважає нам бачити локальні, не такі масштабні, але від того не менш трагічні «кінці світів»: на Донбасі, в Сирії чи будь-якій іншій точці планети. І як «всесвітня революція» не змінила світ на краще, так і жодна інша «мега-ідея» не поліпшить становища. Просто полегшить сприйняття, бо що важить трагедія якогось регіону, народу чи просто кількох тисяч людей, коли кінець світу наближається?

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук