Майно Львівської міськради продаватимуть за допомогою ProZorro
До теми
Львівська міська рада приєдналась до електронної системи ProZorro.Продажі. Відтепер через платформу можна буде шукати покупців на майно, яке місту більше не потрібне. Відповідний меморандум підписали у мерії в середу, 2 серпня.
«Попередньо проговорили, що вже найближчим часом спробуємо по блоку комунального майна, можливо, один із аукціонів провести в даній системі. Друге: ми проговорили, що ми спробуємо попрацювати спільно по оренді. Окрім того, майно, яким володіють наші комунальні підприємства, яке їм вже не потрібне і не має потреби його тримати, можна було б так само його реалізувати через даний майданчик і заодно побачити, які пункти потрібно спільно чи доопрацювати, чи покращити. Тому що завжди є певна специфіка», ‒ каже заступник міського голови Львова Андрій Москаленко.
Працюватиме система за принципом аукціону, кожен охочий зможе взяти участь у торгах, а новим власником лоту стане той, хто запропонує вищу ціну. Відтак такі угоди можна легко перевірити, а отже і попередити корупцію. Крім цього, майно продається значно швидше.
«Для державних і комунальних підприємств зараз статистика така, що 60 відсотків виставленого реалізується з першого разу, тобто, щось вам зайве чи не потрібне чи те, що ви мусите продати, вона дає 60% шанс, що воно продасться впродовж двох тижнів», ‒ розповідає керівник проекту Prozorro.Продажі Олексій Соболев.
Львівський бюджет зможе залучати і більше коштів. Адже практика показала, що електронні аукціони дозволяють підняти ціну на 25-30 відсотків.
Нагадаємо, ProZorro.Продажі ‒ спільний проект Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Transparency International Україна, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, створений для швидкої та ефективної реалізації державного та комунального майна, а також запобіганню корупції завдяки централізації даних, громадському контролю та розширенню кола покупців. Проект підтримано Western NIS Enterprise Fund, урядами Німеччини та Великої Британії через GIZ, а також урядом Канади через EDGE.
«ProZorro.Продажі» розпочав зі співпраці із Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) у жовтні 2016 року та реалізації майна неплатоспроможних банків. З 1 лютого ФГВФО прийняв рішення про обов’язкове використання системи для продажу всіх активів неплатоспроможних банків, які знаходяться в управлінні фонду.
За 8 місяців, спільно з ФГВФО, ProZorro.Продажі реалізували майна та заробили для держави понад 1,6 млрд грн. Лише після впровадження платформи ProZorro.Продажі ФГВФО почав реалізовувати активів більше ніж 400 млн грн за місяць. У червні загальний дохід від реалізації держмайна за місяць становить 480 млн грн.
«Упродовж 8 місяців система згенерувала довіру. Ринок дійсно вірить, що обійти систему неможливо і якщо ти хочеш придбати активи Фонду, не потрібно нікому давати хабарі – просто приходь на аукціон і пропонуй кращу ціну. Чверть торгів у нас дуже конкурентна, коли приходить більше двох покупців, ціна зростає у середньому на 25%; на такі аукціони в середньому приходить 5 покупців. Це дуже високі показники. І чверть із цих 1,5 мільярда ми реалізували на таких торгах. У деяких торгах на активи претендують понад 20 покупців. Є випадки, коли лот виставили за 130 тисяч гривень, а за підсумками торгів ціна зросла у 22 рази», – зазначив Олексій Соболев, керівник проекту ProZorro.Продажі.
За період роботи ФГВФО та ProZorro.Продажі вдалося змінити політику продажів. Створено єдину платформу, яка є агрегатором активів фонду. Реалізовувати активи допомагають електронні торговельні майданчики, які шукають клієнтів та консультують від заведення у систему до купівлі та оформлення документації по товару. У системі таких майданчиків 39.
Це «золотий трикутник» співпраці між державою, бізнесом та громадськістю. Держава отримує можливість аналізу, контролю та повної прозорості продажів. Для бізнесу система прозора, зрозуміла, безпечна. ProZorro.Продажі дає можливість заробляти та конкурувати, створюючи новий ринок. Для громадськості – прозорість, можливість контролю за допомогою модуля бізнес-аналітики.
Із вересня 2017 року ФГВФО та ProZorro.sale планують впровадити нову модель торгів, побудовану за принципом голландських аукціонів: ціна буде знижуватися протягом дня. Це дозволить прискорити процес реалізації активів і уникнути знецінення. Друге нововведення – об’єднати у великі лоти активи, які окремо не продалися після багатьох торгів.
Другий напрям роботи ProZorro.Продажі – продаж активів державних та комунальних підприємств. Підключаються державні, комунальні підприємства та міста. Уже: ФГВФО, НБУ, ДП «НЕК «Укренерго»», ПАТ Укргазвидобування, ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», НАК «Нафтогаз України», ПАТ «Укртранснафта», Донецька ЦВА, м. Маріуполь, Тернопіль, Вінниця, НАЕК «Енергоатом», ПАТ «Укрпошта», Корпоративний недержавний пенсійний фонд НБУ, КП «Київський метрополітен», Державне агентство автомобільних доріг України, ДАК «Автомобільні дороги України», ПАТ «УКРТРАНСГАЗ».
Середня кількість учасників, які змагаються за лот - 4. Середнє збільшення ціни - 8%. На окремі групи товарів (металобрухт, відпрацьоване трансформаторне масло) - до 25-30%. Дохід – понад 50 млн грн.
4 липня підписано проект закону, за яким мала приватизація має проходити через ProZorro.Продажі. Це означає, що всі малі підприємства теж можна буде продавати через електронну систему ProZorro.Продажі. Залишилось отримати підтримку Верховної Ради України і втілювати в життя.