Мінфіну заборонили збирати персональні дані під час верифікації соцвиплат

Конституційний Суд визнав неконституційним положення Бюджетного кодексу, які дозволяють посадовцям на власний розсуд отримувати персональну інформацію отримувачів соціальних виплат

КСУ визнав неконституційним надання Міністерству фінансів України права отримувати інформацію, що містить персональні дані

Конституційний Суд визнав неконституційними повноваження Міністерства фінансів збирати персональні дані громадян для верифікації соціальних виплат. Про це повідомляє прес-служба суду.

Суд визнав неконституційними окремі положення абзацу першого пункту 40 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України щодо права Міністерства фінансів України отримувати інформацію, що містить персональні дані.

Відтепер для отримання та обробки персональних даних щодо пенсій, допомог, пільг, субсидій, інших соціальних виплат міністерство має отримати на це згоду фізичних осіб.

Конституційний Суд України вважає, що повноваження Міністерства на безоплатне отримання інформації, що містить персональні дані, є дискреційними (дискреція — вирішення посадовою особою або державним органом будь-якого питання на власний розсуд, – ред.), а тому вкрай необхідно, щоб оспорювані положення Кодексу, які є підставою для здійснення відповідних повноважень міністерством, узгоджувалися з конституційним принципом верховенства права, зокрема такими його елементами, як юридична визначеність та заборона свавілля.

При цьому Конституційний Суд України зауважив, що міністерство може бути наділене повноваженнями щодо отримання та обробки інформації, що містить персональні дані, лише для досягнення легітимної мети. Проте через відсутність будь-яких меж дискреції, встановленої законом, щодо подальших дій з інформацією, яка містить персональні дані, унеможливлюється навіть мінімальний захист суб’єкта персональних даних, не забезпечується передбачуваність застосування зазначених положень Кодексу.

Як писав ZAXID.NET, навесні 2018 року Міністерство фінансів розробило та виставило на публічне обговорення законопроект про перевірку людей, котрі отримують будь-які виплати від держави. Аналізувати отримувачів соцвиплат планують на основі даних з автоматичних реєстрів і баз даних.

Тема перевірки отримувачів соцвиплат в Україні не нова: у 2016 році про таку перевірку заявляла тодішня міністерка фінансів Наталія Яресько. Щоправда, тоді вона наголошувала, що перевірка пройде з метою виявлення «мертвих душ», яким такі виплати нараховуються. Серед таких категорій Яресько тоді називала біженців і переселенців.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук