Мінсім’ї неефективно розпоряджається коштами, – Рахункова палата
Колегія Рахункової палати за результатами розгляду матеріалів аудиту використання коштів державного бюджету, виділених Мінсім’ямолодьспорту на створення та розвиток матеріально-технічної бази спорту, зробила висновок, що міністерство не побудувало системи управління, здатної вирішувати завдання у цій сфері.
Про це ZAXID.NET повідомили у прес-службі Рахункової палати.
Незважаючи на пропозиції Рахункової палати за результатами попереднього аудиту з цього ж питання, міністерство так і не переорієнтувалося на розв’язання наявних проблем спортивних баз, витрачає кошти державного бюджету неекономно та з порушеннями законодавства.
Розробляючи проекти державних цільових програм у сфері спорту, міністерство не виконує їх після затвердження, у тому числі й ті заплановані заходи, що не потребують бюджетних витрат. Не проведена паспортизація та сертифікація діючих спортивних споруд, баз олімпійської та параолімпійської підготовки, не визначена потреба в їхній реконструкції і технічному оснащенні, не створений єдиний електронний реєстр спортивних споруд та не затверджений перелік баз, придатних для проведення в Україні офіційних міжнародних змагань.
За поданням Мінсім’ямолодьспорту, Кабмін надав статус баз олімпійської та параолімпійської підготовки 84 закладам, з яких, як показав аудит, 26% не відповідають вимогам до баз із таким статусом, 23% не використовуються для проведення зборів і змагань за участю спортсменів збірних команд України, а 55,5% використовуються лише частково.
Не виконує міністерство належним чином і повноваження органу ліцензування. Із 2304 суб’єктів різної форми власності, що проваджують спортивну господарську діяльність, лише 11% мають відповідні ліцензії. Не мають ліцензій 73 із 84 баз олімпійської і параолімпійської підготовки. Водночас таким базам міністерство надає пільги з податку на землю, однак не контролює використання коштів, отриманих як пільги, чим порушує законодавство. Один із напрямів призначень таких пільг – матеріальний розвиток баз. Тільки за півтора останніх роки надійшло більше 20 млн грн, однак ці кошти залишилися поза увагою міністерства.
Безвідповідальне ставлення міністерства і до іншого потенційного фінансового ресурсу, що має спрямовуватися для функціонування і розвитку власних баз. За останні 18 місяців із коштів, призначених для проведення зборів і змагань збірними командами, лише 20% скеровано на українські олімпійські та параолімпійські бази. Решта коштів витрачена на оплату відповідних послуг стороннім спортивним базам, переважно за кордоном. Так, на заключний етап підготовки до зимових Олімпійських ігор в Канаді на бази в Україні спрямовано коштів у десять разів менше, ніж на закордонні.
Неефективно розпоряджається Мінсім’ямолодьспорту і коштами, що виділяються на фінансову підтримку спортивних баз. У 2009 р. таку підтримку в сумі 939,4 тис. грн міністерство спрямувало спортбазам, де тренування і змагання спортсменів вищих категорій взагалі не проводилися, а 668,2 тис. грн з цих коштів виділено на фінансову підтримку спортивних баз, доходи яких від провадження господарської діяльності за 2009 р. перевищили видатки. Проте саме проведення тренувань і змагань олімпійськими і параолімпійськими збірними командами та неприбуткова діяльність баз є підставою для надання їм державної фінансової підтримки. Виходить, кошти витрачено з порушенням чинного законодавства.
«Результати аудиту довели, що ми фактично фінансуємо чужі бази! Тоді чи потрібні взагалі вітчизняні, якщо в Україні проходить менше третини тренувальних заходів, а решта – за кордоном? – поставив риторичне запитання голова Рахункової палати Валентин Симоненко. – Сьогодні ми все будуємо заради футболу. А як же решта видів спорту? Та ж сама легка атлетика! В Україні на 46 млн. населення лише... 3 легкоатлетичні бази. Чому ж міністерство таке беззубе, чому не відстоює інтереси спорту взагалі й кожного окремого його виду?»
Висновки Рахункової палати за результатами аудиту невтішні: всі добрі та правильні наміри спортивного відомства залишаються лише на папері. Так було і в 2008 р., але вказані попереднім аудитом недоліки Мінсім’ямолодьспорту не усунув. За таких умов чи доречно очікувати покращень в українському спорті? «Системи управління, здатної вирішувати завдання на забезпечення умов для підготовки спортсменів, як фундаменту олімпійських перемог, не створено. І навряд чи це вдасться, доки номінальне існування чиновників у цій сфері не зміниться на якісний та ефективний менеджмент», - підкреслив В.Симоненко.