Під час засідання сесії 13 лютого Львівська міська рада затвердила План сталої міської мобільності Львова, який з квітня 2018 року розробляли експерти зі Львова спільно зі іноземними фахівцями.
Саме Планом сталої мобільності мають керуватись міські чиновники, щоб вирішити проблеми, через які львів'яни почувають себе некомфортно під час пересування: затори, брудні маршрутки, розбиті дороги і тротуари, хаотичне паркування, забруднене повітря.
Що таке план мобільності і навіщо він потрібен?
Це стратегічний документ, план розвитку міста у транспортній галузі, на який мають опиратись чиновники приймаючи усі свої подальші рішення щодо ремонту вулиць, прокладання трамвайної чи тролейбусної мережі, закупівлі громадського транспорту тощо. Цей документ необхідний місту, щоб мати комплексне бачення і стратегію розвитку інфраструктури міста.
План сталої мобільності розробило КУ Інститут міста разом з експертами німецької організації GIZ.
План сталої мобільності має впорядкувати рішення у транспортній сфері, які приймаються у місті. Також План сталої мобільності визначає основні кроки, які необхідно зробити для зменшення заторів на магістральних вулицях та зручного пересування мешканців.
При цьому прийняті на основі Плану сталої мобільності рішення мають більше орієнтуватись на розвиток громадського транспорту, велоінфраструктури та враховувати інтереси пішоходів.
Які самі проблеми вирішить цей План сталої мобільності?
Проблеми з транспортом у місті очевидні – затори у центральній частині і на магістральних вулицях в пікові години, хаотичне паркування, простої громадського транспорту, поганий стан вулиць, забруднене повітря тощо.
Окрім того, багато років місто реконструйовувало вулиці, орієнтуючись більше на автомобілі, ніж на потреби пішоходів, велосипедистів та користувачів громадського транспорту. І лише нещодавно міська влада почала змінювати підходи до планування вулиць, наприклад, підтримала ініціативу з встановлення стовпчиків, щоб унеможливити паркування на тротуарах, та почала проектувати вулиці з велоінфраструктурою.
І як вирішити всі ці проблеми?
План сталої мобільності пропонує вирішення основних проблем, через які мешканці Львова відчувають дискомфорт у пересуванні. Усі заходи розраховані на найближчі 10 років.
У плані сталої мобільності описані, як і загальні потреби міста, наприклад електронний квиток у транспорті і безбар’єрність усіх вулиць, так і конкретні пропозиції. Наприклад, щоб зменшити кількість ДТП та покращити безпеку пересування у центрі Львова пропонують запровадити обмеження руху до 30-40 км/год. При цьому у міській раді мають створити відділ, який буде відповідати за безпеку руху і спільно з поліцією притягувати до відповідальності порушників ПДР, зокрема, за обгін на зустрічній смузі та блокування перехресть.
У найближчі роки у місті мають забезпечити швидкі зв’язки з віддаленими районами: Сихів – центр (смуга для громадського транспорту на Франка), вул. Наукова – центр (колія по вул. Коперника, реконструкція вул. Вітовського), Рясне – центр (реконструкція вул. Шевченка), вокзал – центр (реконструкція вул. Бандери), північна частина міста – центр (смуги для громадського транспорту на пр. Чорновола, реконструкція вул. Мазепи та вул. Грінченка).
Що передбачає План сталої мобільності Львова
Під час реконструкції площ Франка, Кропивницького, Петрушевича, Соборна, Митна та перехрестя вул. Сахарова і Вітовського у пріоритеті має бути громадський транспорт. Такий самий пріоритет має бути і під час реконструкцій вулиць.
У плані сталої мобільності також передбачені рішення, як не потребують великих вкладень, розробок проектів, грошей чи часу, як, наприклад, пріоритетне розчищення від снігу велодоріжок та тротуарів.
А що буде з транспортом?
Після введення електронного квитка у місті мають перестати курсувати маршрутки, а акцент буде робитися на розвитку електротранспорту. Відтак планують добудувати тролейбусну мережу до таких вулиць: Ангеловича, Виговського, Городоцька («Метро»), проектована Ряшівська, Хуторівка, Червоної Калини, Володимира Великого, Левандівка – Рясне-2, Чернівецька, Новий Львів, Пасічна, Медової Печери, Тракт Глинянський, Орлика, Варшавська, Антонича, Галицьке Перехрестя, «Санта Барбара», продовжити на вул. Стрийській. Першочергово мережі мають прокласти на вул. Кульпарківська (вул. Антоновича – вул. Городоцька), вул. Виговського (вул. Городоцька – вул. Патона).
У найближчі кілька років у Львові мають відремонтувати вулиці вул. Княгині Ольги, Бандери та Вітовського з трамвайними лініями та відновити 300 м колії на вул. Коперника, що дасть можливість оптимізувати маршрути.
Трамвайну мережі пропонують розширити у райони АС-2, вул. Щурата, вул. Лінкольна, вул. Шевченка, вул. Княгині Ольги – вул. Трускавецької і з часом далі до автовокзалу та Сихова, району «Галицьке перехрестя», вул. Пасічної, до району Рясне через Головний залізничний вокзал.
У найближчі роки у Львові проджовжать запроваджувати пріоритетність проїзду на світлофорах та виділені смуги для громадського транспорту. Також у місті повинні повністю відмовитись від «кишень» для висадки пасажирів з автобусів, що пришвидшить процес посадки і висадки пасажирів.
Також у Львові мають вивчити доцільність і розпочати планування нового виду громадського транспорту – міської електрички.
А в центрі міста щось з паркуванням зроблять чи ні? Хоч один паркінг нарешті збудують?
У центрі міста планують розширити мережу пішохідних вулиць, втілити проект малого транспортного кільця та облаштувати транспортний хаб «Добробут», де зупинятимуться рейсові туристичні автобуси, організують велопрокат та збудують багаторівневий паркінг.
Ідея з будівництвом перехоплюючих паркінгів на під’їздах до центру міста теж описана у Плані сталої мобільності, однак її втілення можливе лише, якщо у місті вирішать проблему з нелегальним безкоштовним паркуванням.
Щоб зацікавити інвесторів у будівництві паркінгів, вартість паркування в центрі міста повинна сильно зрости, так щоб близько 15% паркомісць залишалися вільними.
***
За виконанням Плану сталої мобільності буде слідкувати спеціальна робоча група, до складу якої увійдуть працівники міської ради, розробники Плану сталої мобільності, у тому числі експерти Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ. Ця робоча група буде слідкувати і за тим, щоб прийняті міською радою рішення не суперечили Плану сталої мобільності.