На Львівщині 5% підприємств мають систему харчової безпеки світового рівня
На Львівщині діє 212 переробних підприємств харчової промисловості, однак лише 10 з них користуються у своїй роботі системою управління харчовою безпекою – НАССР (Аналіз небезпечних чинників та критичні точки контролю), – заявляють експерти.
Саме за такою системорю працюють розвинені країни Європи та світу.
Керівник проекту «Безпечність харчової продукції в Україні», який реалізує Міжнародна фінансова корпорація (IFS), Сара Окман зазанчила 2 березня на прес-конефренції, що до Дня споживача (15 березня, – ZAXID.NET ) IFSроводить семіпаеари для підпримєців в Україні.
«Добре, коли ми експортуємо якісні та безпечну продукцію. Але адже віажливол, щоб і у нас, в Україні, харчування юбуло безпечним», – наголосила вона.
Спеціаліст з харчової безпеки проекту «Безпечність харчової продукції в Україні» Юрій Зваженко зазначив, що право на якісну та безпечну продукцію харчування є ключовим правом споживача. З його слів, у світі дотримуються такого підходу, що відповідальність за безпеку продуктів несе виробник, натомість Україні ще збереглись радянські погляди, мовляв, за це відповідальна держава.
«На сьогодні держава фактично не володіє харчовими підприємствами. Тому треба змінювати підходи: якість і безпеку має гарантувати виробник продуктів харчування», – сказав експерт.
За словами Юрія Зваженка, виробники, своєю чергою, у Європі та світі користуються спеціальною системою – НАССР.
«На сьогодні використання таких системи безпеки в харчовій промисловості - це законодавча вимога. Ми працюємо над запровадженням таких систем в Україні. Це не лише можливість продавати якісну продукцію, але й покращення ефективності роботи», – сказав експерт.
Начальник Львівської обласної ветлабораторії Роман Сімонов зазначив, що серед 212 підприємств, які запроваджують у себе НАССР, зокрема, є молококомбінат «Галичина», а також працюють над запровадженням такої системи німецьке підприємство, яке постачає в Європу кишкову сировину – у Городорцькому раойні та виробник тваринних кормів у Яворівському районі.
Для того, щоб НАССР активно діяв на українських підприємствах, з його слів, потрібно змінювати свідомість виробників.
За словами Юрія Зваженка, наразі IFS працює над запровадженням в українських підприємствах базового рівня НАССР. Це санітарні норми, гігієна і підготовчі процедури для подальшого запровадження НАССР.
«Всі лідери ринку в Україні мають таку систему. Звичайно, її дієвість залежить від бажання керівництва запроваджувати НАССР. Адже можна мати сертифікат, але система може не функціонувати належним чином», – сказала Сара Окман.
Крім того, Роман Сімонов повідомив, що уся імпортна продукція харчування також повинна мати відповідну сертифікацію та рівень безпеки.
Однак, попри те, що в Європі використання системи безпеки продукції НАССР передбачено на законодавчому рівні, з початку 2011 року, з його слів, Львівська обласна лабораторія уже зафіксувала факти ввезення продуктів без належних сертифікатів: три випадки завезення кормів для тварин з Німеччини та сала – з Бельгії.
Експерти наголошують, що Україна має перейняти світовий досвіді і запроваджувати норми НАССР, як це свого часу з входом до ЄС зробили Польща, Литва, Естонія.
Проект IFC «Безпечність харчової продукції в Україні» у партнерстві з Державною ветеринарною та фітосанітарною службою України та за підтримки Головного управління ветеринарної медицини Львівської та Львівської обласної державної адміністрації провели у Львові одноденний семінар.
Цей захід під назвою «Харчова безпека: стабільні прибутки та довіра споживачів» має ознайомити керівників українських підприємств з економічними перевагами HACCP*, всесвітньо визнаної системи управління безпечністю харчової продукції. На семінарі керівники понад 50 харчових підприємств Львівщини дізнавалися про економічні вигоди від запровадження цієї системи, зокрема, про економію коштів, збільшення продажів, управління ризиками та залучення інвесторів.
У 2010 році IFC вже провів п'ять подібних семінарів у Київській, Вінницькій, Одеській, Харківській та Житомирській областях. Загалом, у заходах взяли участь понад 500 учасників серед яких представники харчопереробних підприємств України, інспектори та консультанти з харчової безпеки. Цього року проектом заплановано проведення чотрирьох подібних семінарів у Львівській, Донецькій, Дніпропетровській та Чернігівській областях.
IFC, член Групи Світового банку, є найбільшою глобальною інституцією розвитку, що фокусує свою діяльність на приватному секторі країн з перехідною економікою. Ми створюємо можливості для подолання бідності та поліпшення життя людей. Для цього ми надаємо підприємствам фінансування, сприяючи зростанню зайнятості та поширенню пропозиції основних послуг, мобілізуємо капітали та надаємо консультаційні послуги, забезпечуючи стійкий розвиток. У період глобальної економічної невизначеності, обсяг наших нових інвестицій сягнув рекордних $18 мільярдів у 2010 фінансовому році. Додаткова інформація на веб-сайті www.ifc.org.