На Львівщині доцільно розвідувати сланцевий газ, - науковці
У Львівській облраді буде створена робоча група депутатів та науковців, яка напрацює інвестиційні зобов’язання для компанії, що буде розвідувати та проводити видобуток сланцевого газу на Львівщині. Таке рішення прийняла 28 лютого постійна комісія з питань інвестиційної та регуляторної політики, ПЕК, енергоефективності та розвитку підприємництва Львівської обласної ради.
Як повідомив під час засідання голова комісії Тарас Федак, є листи від компаній, які здійснюють видобуток нафти і газу на Львівщині про те, що до них звертаються іноземні компанії (австрійська, польська, американська), які б хотіли розвідувати і видобувати сланцевий газ на Львівщині.
Під час засідання науковці-геологи підтвердили доцільність розвідувати поклади сланцевого газу. Зокрема на це вказав професор кафедри геології ЛНУ ім. І.Франка, провідний спеціаліст ДП «Наука» НАК «Нафтогаз України» Юрій Крупський. За його словами, існує висока ймовірність залягання сланцевих газів, адже на території Львівщини є великі ареали порід відповідної давнини. Вони не розвідувалися раніше, оскільки основна увага була зосереджена на традиційному природному газі, метані.
Існує відмінність у видобутку сланцевого газу від метану. Для видобутку сланцевого газу треба спершу вести вертикальне буріння, а на глибині його залягання – горизонтальне та гідропідриви. Геологи вважають, що для цього треба залучати компанії, які мають відповідні технології та досвід.
Ю.Крупський зазначив, що з погляду захисту навколишнього природного середовища не варто досліджувати поклади сланцевого газу у Карпатах, а обмежитися лише відповідними територіями передкарпаття.
Головний геолог ДП «Західукргеологія» НАК «Надра України» Богдан Подоляк зазначив, що видобуток сланцевого газу на глибині більше 1 км не створюватиме ризику відходу вглиб підземних вод, а іноземні компанії, які висловлюють бажання видобувати його на Львівщині, говорять про глибину 2-4 км. Тому пересторог для екології це не створює.
Що ж до форми інвестицій, науковці наводили приклад інших країн, де ця галузь не була монополізована. Зокрема, у Польщі дається дозвіл брати в концесію територію до 1 тис. кв км для видобутку сланцевого газу, а не всі родовища.
Голова Львівської облдержадміністрації Михайло Цимбалюк прокоментував ZAXID.NET : «Це знаходиться на стадії погодження проектної документації з обласною радою, щоб ми могли відвести території для проведення розвідувальних робіт. Туди входить кілька наших районів, це так звана Олеська площа. Ця вся інформація, яка зараз є в Кабінеті міністрів – це інформація з супутника. Це – надзвичайно серйозна тема, і ми сподіваємося, що нам вдасться цей проект інвестиційний запровадити у нас в області. Це все йде під егідою Кабінету міністрів, держави. Швидше всього, розвідувати буде українське підприємство. Але механізм, за яким будуть задіювати кошти самого інвестора, ще невідомий».