«Нафтогаз» подав позов проти РФ на $2,6 млрд за захоплення активів в Криму
НАК «Нафтогаз України» і її шість дочірніх компаній 17 жовтня ініціювали арбітражне провадження проти Російської Федерації з вимогою відшкодувати збитки, завдані незаконним захопленням активів групи в Криму. Про це повідомили у прес-службі компанії.
«Нафтогаз» ініціював провадження відповідно до Угоди між Кабінетом міністрів України та Урядом Російської Федерації про заохочення та взаємний захист інвестицій, більш відомої як російсько-українська двостороння інвестиційна угода. «Нафтогаз» попередньо оцінив збиток групи в $2,6 млрд», – зазначено в повідомленні.
Мова йде про майно НАК, «Чорноморнафтогазу», «Укртрансгазу», «Укргазвидобування», «Укртранснафти», «Газу України» і «Лікво».
«Після незаконного вторгнення до Криму і окупації півострова в 2014 році Російська Федерація застосувала масштабну і добре скоординовану схему позбавлення українських компаній їх майна без виплати компенсації. У Криму «Нафтогаз» мав кілька цінних енергетичних активів, захоплення яких російською стороною грубо порушує двосторонню інвестиційну угоду, яка вимагає, щоб Російська Федерація поважала і захищала українські активи, в тому числі і ті, що розташовані в Криму.
Схема, використана Російською Федерацією, крім інших дій, передбачала кроки до формальної націоналізації нафтових і газових активів «Нафтогазу» в Криму, включаючи збройне захоплення бурових платформ і передачу майже всіх кримських активів «Нафтогазу» російській державній компанії», – заявили в НАК.
В який саме суд подано позов, не повідомляється, проте раніше подібні позови у зв’язку з втратою активів в Криму подали до арбітражного суду в Гаазі «Ощадбанк» і низка компаній Ігоря Коломойського.
Нагадаємо, в лютому «Нафтогаз» ініціював переговорний процес щодо втрати своїх активів в Криму, направивши РФ повідомлення про інвестиційний спір в рамках двосторонньої угоди про взаємний захист інвестицій між країнами. Шестимісячний термін переговорів завершився в серпні, переговорний процес завершився безрезультатно, що є передумовою для початку арбітражного процесу проти РФ щодо інвестиційного договору.