Нацбанк офіційно оприлюднив свою позицію щодо криптовалют
Раніше позицію НБУ лише коротко озвучували його представники
У Національному банку України пояснили, чому в Україні не визнається криптовалюта. Зокрема, одним з важливих факторів є невизначенийй правовий статус криптовалюти, повідомила прес-служба НБУ.
«Переконані, що складна правова природа криптовалют не дозволяє визнати їх ані грошовими коштами, ані валютою і платіжним засобом іншої країни, ані валютною цінністю, ані електронними грошима, ані цінними паперами, ані грошовим сурогатом. Разом з тим ми, фінансові регулятори України, продовжуємо опрацювання питання правового статусу криптовалют та законодавчого врегулювання операцій з ними, беручи до уваги позицію регуляторів інших країн та останні тенденції в розвитку таких технологій», – йдеться в повідомленні.
У НБУ зазначили, що більшість регуляторів інших країн світу, у тому числі Європейський центробанк, обережно підходять до законодавчих ініціатив щодо криптовалюти та віртуальної валюти. Натомість в Україні криптовалюта не підпадає під режим врегулювання валютного законодавства. Серед основних причин:
- не підпадає під режим регулювання обігу електронних грошей та використання як платіжних засобів (не існує у формі банкнот, монет, записів на рахунках у банках, вона не може бути визнана грошима) ;
- криптовалюта не має прив’язки до грошової одиниці жодної з країн світу (не може бути законним платіжним засобом іншої держави або валютною цінністю);
- не випускається банком і не є грошовим зобов’язанням певної особи, тому не може бути визнана електронними грошима;
- також не підпадає під цивільно-правові відносини щодо врегулювання діяльності з цінними паперами;
- не має встановленої форми з відповідними реквізитами, відсутній грошовий знак.
Крім того, у Нацбанку наголосили, що діяльність, пов’язана з операціями купівлі, продажу, обміну та конвертації у криптовалюти, несе велику кількість ризиків, зокрема:
- можливість втрати коштів через крадіжку (наприклад у результаті кібератак на платформи обміну криптовалюти);
- відсутність гарантій щодо повернення інвестованих коштів у криптовалюти (не гарантуються Фондом гарантування вкладів фізичних осіб);
- можливість шахрайства (кошти можуть бути використані для побудови фінансових пірамід. Єдиною доступною формою правового захисту може бути кримінальне провадження. Через невизначений статус криптовалют державні установи із захисту прав споживачів в Україні не матимуть правових підстав для допомоги як інвесторам, так і користувачам);
- складність використання звичайних методів оцінки ринкової вартості активів у криптовалютах;
- значні цінові коливання криптовалют та суміжні з ним ризики;
- відсутність інфраструктури (не є загальноприйнятими в торговельно-сервісних мережах. Вони не є законним засобом платежу та не є валютою).
Раніше коротко позицію НБУ озвучивв заступник його голови Олег Чурій. При цьому він повідомив, що світові регулятори не стурбовані якоюсь загрозою криптовалют через їх маленький обсяг. Вони стурбовані тільки тим, що люди, які інвестують у ринок криптовалют, можуть втратити гроші і стати жертвами шахрайств, які з ними пов’язані.