Національний банк знизив облікову ставку до 13,5% річних
Зміна облікової ставки є сигналом для визначення банками процентних ставок за вкладами і позиками
Національний банк України 12 грудня ухвалив рішення щодо зниження рівня облікової ставки з 15,5% до 13,5%. Це вже п’яте за ліком зниження показника цього інструменту управління інфляцією впродовж 2019 року.
Як повідомила прес-служба НБУ, правління ухвалило рішення знизити облікову ставку до 13,5% річних з 13 грудня 2019 року.
«Національний банк прискорює пом’якшення монетарної політики, оскільки стрімке зміцнення курсу гривні зумовлює швидше зниження інфляційного тиску, ніж очікувалося», – повідомив голова Нацбанку Яків Смолій
Зниження облікової ставки в Україні відбулося на тлі уповільнення інфляції. Згідно з останніми даними Державної служби статистики України, інфляція у листопаді сповільнилася до 5,1% у річному вимірі, що є нижчим від очікувань НБУ.
Нацбанк часто критикують через його занадто жорстку монетарну політику та зависокі ставки. З цієї причини, зокрема, бізнесу складно брати та обслуговувати кредити та розвиватися. Державний регулятор у відповідь наголошує, що занадто різке зниження облікової ставки буде безрезультатним, тому її потрібно знижувати поступово.
Облікова ставка – це один з основних індикаторів економіки. Це відсоток, під який НБУ надає кредити банкам та, відповідно, нижче якого комерційні банки не можуть давати кошти клієнтам.
Зміна облікової ставки є важливим сигналом для визначення банками процентних ставок за вкладами і позиками. Вона впливає на вартість кредитів, що надаються Нацбанком комерційним банкам. Чим вона вища, тим дорожче обходяться банкам позики рефінансування, тим дорожче вони пропонують власні кредити, тим менше позичальників оформляють позики.
Зниження кредитування фізосіб приводить до того, що зменшується платоспроможний попит на товари і послуги, що часто купують в кредит. Відповідно, виробники і продавці утримуються від нарощування виробництва та підвищення цін через низький попит.
Політика таргетування інфляції, якої дотримується Національний банк України, – це заходи, яких вживає держава, щоб запобігти сильній інфляції та утримати контроль над рівнем цін в країні. 24 жовтня 2019 року Нацбанк знизив розмір облікової ставки в Україні до 15,5% річних. Зниження становило один відсотковий пункт. А 5 вересня Нацбанк знизив облікову ставку до 16,5% річних, що на 0,5% менше, ніж було до цього.
Водночас економісти стверджують, що різкого здешевлення кредитів не відбудеться. Оскільки, окрім ставки Нацбанку, на вартість кредитів впливають багато інших чинників. Це й співвідношення попиту та пропозиції, і ступінь ризиків, і стан банку та обсяг його кредитного портфеля, і кредитна політика, яку сповідує менеджмент тощо.
«Економіка – це комплексна система. І кредитування – це не тільки питання процентних ставок. Уявімо, облікову ставку НБУ знижено до 3%. Ви думаєте, банки почнуть видавати кредити на 8%? Ні, звичайно. Проблема кредитування складається з кількох аспектів і ціна ресурсу – лише один із них», – наголосив в інтерв’ю «РБК-Україна» заступник голови правління Нацбанку Дмитро Сологуб.
Згідно з даними НБУ, вартість кредитування в Україні усе ще залишається однією з найвищих у світі. При цьому банки констатують зростання попиту серед населення на споживчі позики, а серед юридичних осіб – на короткострокові кредити, а також на кредити малим і середнім підприємствам.