Найбільші горілчані компанії виводять капітал з України, - Бродський
Найбільші українські горілчані компанії активно використовували роялті для виведення капіталу з України, такі дані Державної податкової адміністрації України наводить голова Держкомпідприємництва Михайло Бродський.
"Резидентам Кіпру перераховано роялті дочірнім підприємством Українська горілчана компанія Nemiroff на суму 470 млн грн, ТОВ Союз-Віктан - 810 млн грн, АК Імідж Холдинг АПС (ТМ Хортиця) - 272 млн грн", - цитує він у своєму блозі аналітичну довідку, підготовлену на базі матеріалів податкової служби, повідомляє Кореспондент.
Відповідно до неї, всього за останні три роки з України було виведено непродуктивного капіталу тільки у вигляді роялті на суму більше 8 млрд грн (у тому числі в 2008 році - 3,6 млрд грн, в 2009 році - 3,2 млрд грн). Враховуючи дію міжнародних договорів про усунення подвійного оподаткування, це дозволило платникам, яких податківці називають недобросовісними, заощадити на сплаті податку на прибуток більше 1 млрд грн.
Відповідно до публікації, ще однією схемою податкової оптимізації є реєстрація торгових марок в Україні з подальшою передачею прав власності іноземній юридичній особі за незначну плату. У подальшому за ліцензійним договором набувається право на використання торгової марки з оплатою у розмірах, які в сотні разів перевищують вартість проданого права власності.
У документі говориться, що масштабне виведення капіталу здійснюється при проведенні міжнародних угод з операцій нематеріального характеру, а саме за маркетингові дослідження (пошук покупців, надання консультаційно-інформаційних послуг, послуг, пов'язаних з оцінкою потенціалу підприємств). "Так, на Кіпр перераховано ДК Українська горілчана компанія NEMIROFF близько $ 12 млн, ВАТ Запоріжтрансформатор - $ 36,5 млн, ІП Металзюкрайн Корп. Лтд перераховано на Британські Віргінські острови $ 1,9 млн", - наголошується в оприлюдненій Бродським аналітичній записці.
Відповідно до неї, ряд схем і методів ухилення від оподаткування, включаючи маніпулювання розмірами плати за користування торговими марками, використовує найбільший роздрібний оператор Україні ЗАТ Фоззі. Зокрема, підприємство зареєструвало 56 торгових марок (Фоззі, Сільпо, Фора, ОТТО SТЕККЕК, Ніжин, Будь здоровий, Премія), використання яких здійснюється 16 суб'єктами господарської діяльності (СГД) згідно з ліцензійними договорами. При цьому конкретні суми, які за це платяться, визначаються додатковими угодами, складаються, як правило, в останні дні звітного місяця і значно різняться між собою місяць від місяця "для регулювання ЗАТ Фоззі своїх податкових зобов'язань з податку на прибуток".
"За використання торгового знака підприємствами мережі виплачено понад 48 млн грн, відповідно бюджет недоотримав близько 12 млн грн податку на прибуток", - йдеться в записці.
Відповідно до неї, в мережі також є поширеною схема збільшення витрат за рахунок оплати мерчендайзингових послуг: у ході перевірки встановлено, що основними постачальниками таких послуг є 25 СГД, але факти їх надання не доведені. Всього ж ЗАТ Фоззі включило до складу валових витрат 91,3 млн грн за послуги мерчандайзингу, у зв'язку з чим податківці оцінюють втрати держбюджету у більш ніж 20 млн грн.
Як повідомлялося раніше, закріплені в проекті Податкового кодексу пропозиції уряду заборонити відраховувати на валові витрати при визначенні бази оподаткування податком на прибуток роялті, ліцензійні платежі, оплату послуг маркетингу, консалтингу і інжинірингу викликали критику з боку бізнесу. На думку його представників, необхідно доводити злий умисел у конкретних випадках і карати порушників, а не в цілому забороняти такі схеми.
Однак віце-прем'єр Борис Колесніков заявив, що уряд твердо має намір закрити ці податкові дірки, оскільки, за його словами, фіктивне надання маркетингових послуг, послуг маркетингу, консалтингу і інжинірингу, а також роялті становлять близько 80% злочинів у податковій сфері. У той же час віце-прем'єр ухилився від конкретних звинувачень. "Не хочу їх називати, адже вони стають на шлях виправлення", - сказав Колесніков.