Недооцінений трудоголік
Національний банк Польщі опублікував масштабне дослідження про нову хвилю українських трудових мігрантів
0Для мешканців Західної України їздити на сезонні заробітки до Польщі завжди було звичним явищем. Але важка економічна ситуація та війна на Донбасі спровокували нову хвилю трудової міграції у Польщу, до якої влились вже мешканці східних областей України.
Різке зростання кількості мігрантів з України змусило Національний банк Польщі дослідити причини цього явища. Експерти розглядали дві гіпотези збільшення потоку мігрантів. Перша – унаслідок кризи українці, які й раніше їздили на заробітки до Польщі, почали їздити частіше. Друга гіпотеза полягає у тому, що через погану політичну і економічну ситуацію в Україні до Польщі почали їздити українці, які раніше ніколи не приїздили в цю країну. Дослідження підтвердило другу гіпотезу – 41,3% опитаних раніше не приїжджали до Польщі, решта – це люди, які були у Польщі принаймні один раз. Тобто мова йде про нову хвилю мігрантів, які не мають досвіду роботи у Польщі. Що більше – лише 11,6% цих мігрантів мають досвід роботи за межами України – в Росії, інші все життя працювали в Україні. Звіт Національного банку аналізує нову хвилю мігрантів з України і порівнює її із тими українцями, які працювали в Польщі починаючи із 1989 року.
Чому українці їдуть у Польщу?
Незалежно від заробітчанського досвіду, рішення виїхати до Польщі продиктоване в основному економічними чинниками, такими як відсутність роботи в Україні – 29,4% або занадто мала зарплата – 53,9% опитаних.
«Тому немає нічого дивного у тому, що українці активно шукають і швидко знаходять роботу у Польщі», - стверджують автори звіту.
Вік, стать, регіон, звідки їдуть українці
Серед мігрантів з України більшість становлять чоловіки – 57%. Середній вік новоприбулих українців – 32,8 років (середній вік попередньої хвилі мігрантів становив 42,8 років). 35,7% мігрантів мають більше 45 років, 24,3% – менше 25 років.
Від 2014 року у Польщі побільшало мігрантів зі східних регіонів України – 28,4% проти 6,3%, які були раніше. 11,7% українців переїхали безпосередньо із Луганської та Донецької областей.
33,6% усіх українців, які емігрували до Польщі – мешканці села, ще 39% - жили раніше у містах із населенням до 100 тис. Автори дослідження звертають увагу на те, що у новій хвилі міграції побільшало мешканців великих міст. Так 21,7% виїхали з міст із населенням до 500 тис. осіб, а 27,4% - з міст, населення яких становить понад 500 тис. осіб.
Нова хвиля мігрантів відрізняється від попередніх тим, що серед новоприбулих значно поменшало тих, хто має дітей – 46% проти 75,6%. Це може свідчити про те, що частина цих людей не матиме мотивації повертатись в Україну, а захоче залишитись в Польщі або виїхати в інші країни Євросоюзу. Побільшало також неодружених – 46% проти 21% серед досвідчених мігрантів.
Освіта українських заробітчан у Польщі
У більшості українці, які приїжджають до Польщі працювати мають добру освіту. 37,7% мають вищу освіту, а 53,94% – середню або середню спеціальну. Лише 8,4% мають середню освіту або закінчили гімназію.
Кращу освіту мають молоді мігранти – 47,1% мають вищу освіту, а 7,4% мають середню спеціальну освіту. Це менше від групи досвідчених мігрантів, де частка людей із вищою освітою становить 31% і 9,1% із середньою освітою. Найслабшу освіту мають ті українці, які працюють у сільському господарстві – 23,3% мігрантів мають вищу освіту, 13,4% - середню спеціальну, 63,4% - середню.
Важливою рисою усієї заробітчанської міграції у Польщі є її короткотерміновий і циклічний характер. Середньостатистичний мігрант з України був у Польщі дев’ять разів щоразу залишаючись у країні на п’ять місяців. Така тривалість пов’язана із способом працевлаштування. Більшість мігрантів отримують роботу у Польщі на підставі заяви працедавця про намір взяти на роботу іноземця (62,6% українців працевлаштувались саме так). У 2015 році для громадян України зареєстрували 763 тис. таких заяв, що на 104,5% більше від 2014 року. Інші українці отримували роботу на основі дозволів або інших документів. Це свідчить про те, що у 2015 році у Польщі могли працювати близько мільйона українців. Однак, з огляду на короткостроковий характер їх роботи, у Польщі одночасно могло перебувати близько 500 тис. українців.
З огляду на добру освіту українських заробітчан не дивно, що 64,1% мігрантів вважають, що робить роботу, яка є нижчою від їхньої кваліфікації.
Де працюють українці?
Більшість українців виконують просту фізичну роботу, яка не потребує кваліфікації (70,7% українців), а середня тривалість робочого тижня становить 54 години, що наполовину більше від поляків. Середня місячна зарплата становить 2100 злотих чистими (орієнтовно 13,6 тис. грн). Це не багато з огляду на те, що українці працюють значно більше від поляків. У домогосподарствах жінки працюють 58 годин у тиждень.
Найчастіше українці працюють у домогосподарствах – 37,6%, у будівництві та ремонтно-оздоблювальних роботах – 23,6% і у сільському господарстві – 19,3%.
Наприклад, у варшавській агломерації 45,6% українців має постійну роботу, а 47,9% непостійні заробітки. 0,3% українців мають власну справу, а 6,2% - безробітні. Однак безробіття серед українців дуже незначне і тимчасове. Більшість безробітних – це новоприбулі, які найближчим часом таки знаходять роботу.
70,1% українців знаходять роботу безпосередньо через працедавця або своїх родичів чи друзів. За допомогою посередників роботу знайшли 10,6% мігрантів. Найчастіше до посередників звертаються новачки, у той час як досвідчені заробітчани шукають роботу лише через особисті зв’язки або безпосередньо контактуючи із працедавцем.
Якщо порівнювати мігрантів, які прибули до Польщі вперше до 2014 року і тих, хто приїхав у 2014 або 2015 році, спостерігається значний спад працевлаштування у секторі послуг для домогосподарств – із 51,3% до 18,3% та ріст інших секторів. Особливо, якщо йдеться про сектор будівництва і ремонту, де ріст працевлаштування українців зріс від 15,3% до 35,3%. Це пов’язано із меншою кількістю жінок, які їдуть працювати у Польщу в цьому секторі.
Якщо йдеться про роботу, яку виконують українці, то це у більшості (70,7%) проста праця, яка не вимагає кваліфікації – збір фруктів, прибирання, доглядання за дітьми або старшими людьми та будівництво.
Друга за величиною група 23,8%) – це кваліфіковані працівники – оператори машин, муляри, перукарі або медсестри. Решта 5,5% – це спеціалісти (IT-фахівці, вчителі, юристи) або менеджери нижнього рівня.
Скільки заробляють українці у Польщі і куди витрачають гроші?
У 2015 році українці заробили у Польщі 8 млрд злотих (близько 52 млрд грн) із яких переказали в Україну 5 млрд (близько 32,5 млрд грн).
Середня зарплата українця у варшавській агломерації становить 2105 злотих (близько 13,5 тис. грн). Найбільша зарплата у тих, хто працює у секторі будівництва і ремонту – 2729 злотих (близько 17,7 тис. грн), найменша платня у працівників домогосподарств – 1826 злотих (11,8 тис. грн).
Зароблені гроші витрачались на поточні потреби або поліпшення ситуації з житлом в Україні. У всіх секторах, за винятком сільського господарства, досвідчені мігранти заробляють більше аніж новачки.
34,2% зароблених грошей українці витрачають на проживання.
66,4% українців переказують зароблені у Польщі гроші додому, а решта опитаних мають намір зробити це найближчим часом. Найчастіше мігранти везуть гроші родині особисто (60%). Середня величина одного переказу становить 1800 злотих і здійснюється кожні 2-3 місяці. Трохи більше 13% заробітчан переказують в Україну суми у 5 тис. злотих.
Перед переказом коштів українці міняють польські злоті на долар США (42,5%), євро (9,1%) і гривню (5%). Решта 42,5% не купують валюту і переказують на батьківщину польські злоті.
65% українців, які працюють у варшавській агломерації витрачають зароблені гроші на поточні витрати. 40,2% планують купити нерухомість або відремонтувати дім. 25,4% витрачає гроші на лікування.
53,1% українських заробітчан отримують від працедавця допомогу у формі проживання, харчування, трансферу на роботу і з роботи.
Українські студенти у Польщі
Окремою групою мігрантів з України є студенти, кількість яких також стрімко зростає. Згідно з даними Головного управління статистики Польщі, станом на кінець вересня 2015 року у країні навчалось 30,6 тис. студентів з України. Це на 30,8% більше, ніж у 2014 році.
Згідно із дослідженням, половина опитаних українських студентів у Варшаві у вільний час працюють, інша половина шукає роботу. Однак студенти працюють менше і характер їхньої роботи є випадковим. Молоді люди знаходять роботу у ресторанному бізнесі і магазинах.
Понад половина – 50,4% українських студентів постійно працюють, 33,6% не працюють, але шукають роботу і лише 16% не хочуть працювати. Із тих, хто працює, 36,5% мають постійну роботу, решта – тимчасову. Окрім того, студенти працюють значно менше аніж заробітчани – лише 28 годин у тиждень.
Коли студентів запитали про плани на майбутнє, то 36,6% відповіли, що хотіли б далі працювати у Польщі або хоча б бути пов’язаними із цією країною своєю роботою.