Парламент всупереч позиції НБУ планує дозволити банківські послуги в «Укрпошті»
«Укрпошта» зможе випускати власні платіжні картки і охопити банківськими послугами додатково 15 млн людей
До теми
Верховна Рада всупереч позиції Національного банку України (НБУ) планує дозволити державній «Укрпошті» надавати банківські послуги. Проти надання таких можливостей «Укрпошті» рішуче виступає НБУ, натомість гендиректор «Укрпошти» Ігор Смілянський та міністр інфраструктури Владислав Криклій активно підтримують таке рішення, керуючись тим, що це полегшить життя 15 мільйонів людей, котрі не мають доступу до банківських відділень.
Які банківські послуги надаватиме «Укрпошта» у разі ухвалення закону в цілому
У вівторок, 19 травня, Верховна Рада на своєму засіданні 232 голосами у першому читанні підтримала законопроект, який дозволяє «Укрпошті» надавати банківські послуги. Він передбачає, що національний оператор поштового зв'язку отримає право надавати послуги з відкриття та обслуговування поштових рахунків і окремі фінансові послуги в порядку, встановленому Національним банком України. Вклади на поштових рахунках будуть гарантуватися так само, як і на банківських рахунках.
Поштові рахунки зможуть використовуватися для зарахування пенсій, заробітної плати, соцдопомоги від держави, доходу від торгівлі. Також «Укрпошта» зможе проводити розрахункові банківські операції, обмінювати валюту, випускати платіжні карти.
Чому проти надання «Укрпоштою» банківських послуг виступає НБУ
Національний банк неодноразово виступав проти створення поштового банку. Останню заяву з цього приводу регулятор зробив безпосередньо перед голосуванням.
«Нелогічно. Неконкурентно. Ризиковано. Це якщо в три слова стиснути нашу позицію про ідею дозволити “Укрпошті” надавати банківські послуги», – сказано в заяві НБУ.
На думку регулятора, це лише підвищить роль держави в банківському секторі, частка якого і так становить 55%.
В заяві НБУ наголошується, що «Укрпошта» отримає всі переваги і можливості ведення банківської діяльності, але не буде нести ніякої відповідальності. Їй не потрібно отримувати банківську ліцензію, не потрібно виконувати нормативи і вимоги до роботи з коштами населення. НБУ зможе встановлювати для «Укрпошти» тільки порядок відкриття і ведення рахунків, тобто не буде регулювати банківську діяльність «Укрпошти».
«Укрпошта» і Мінінфраструктури не підтримують позицію НБУ
Гендиректор «Укрпошти» Ігор Смілянський у відповідь заявив, що аргументи Національного банку не витримують критики. За його словами, «Укрпошта» не буде конкурентом державним банкам і не отримає неконкурентні умови.
«Ми будемо виконувати всі вимоги НБУ і навіть будемо членом Фонду гарантування вкладів, на відміну від Ощадбанку (але тут НБУ не бачить проблем). Конкурувати теж не будемо – наша мережа в селі, звідки всі ці шановні банки пішли», – заявив Смілянський.
Він додав, що «Укрпошта» повністю підпадає під регулювання НБУ з фінмоніторингу незалежно від права надавати банківські послуги.
Ідею, щоб «Укрпошта» надавала банківські послуги, також підтримує міністр інфраструктури Владислав Криклій. За його словами, це дозволить охопити банківськими послугами додатково 15 млн людей, які проживають у селах, де немає банків.
«Сьогодні банкомати є лише у 30% населених пунктів, банківські відділення – взагалі лише у 6%. За рівнем доступності фінансових послуг для людей ми десь поруч з Угандою, Габоном та Еквадором. Законопроектом, який сьогодні підтримали депутати в першому читанні, вводиться система поштових рахунків, що фактично прирівнюються до банківських. Це дозволить “Укрпошті” забезпечувати доступними фінансовими послугами всіх українців, бо навіть у найменших містечках і селах, на відміну від банків, є поштові відділення», – заявив Криклій.