Свій останній у цьому році міжнародний візит президент Польщі Анджей Дуда здійснив до України. Для Дуди, після чотирьох місяців з часу інавгурації, – це перша його зустріч із президентом України Петром Порошенком. Хоч у травні Порошенко і Дуда планували зустріч на футбольному матчі збірних України і Польщі у Варшаві, але в останній момент Дуда з невідомих причин відмовився від зустрічі.
Польща не братиме участь у переговорах щодо Донбасу
До сьогоднішньої зустрічі команда польського президента готувалась ретельно. Ще під час виборчої кампанії Дуда декларував, що має намір повернути Польщі роль сильного гравця на міжнародній арені. Зокрема, йшлося про те, що Польща має намір брати участь у переговорах щодо майбутнього України, у том числі і нормандської четвірки.
Однак сьогодні у Києві Дуда відмовився від участі у переговорах щодо врегулювання конфлікту на Донбасі.
«Ми не маємо наміру втручатися у роботу Нормандського формату», - заявив польський президент. Із чим пов’язана така зміна політичної позиції – це наразі невідомо.
Напередодні візиту статс-секретар адміністрації президента Польщі із закордонних справ Кшиштоф Щерскі, заявив, що нові стосунки Польщі і України повинні будуватись на політиці «підтримую і вимагаю».
Візит Дуди важливий ще й з огляду на наближення засідання Ради Європи, де буде розглядатись питання продовження санкції проти Росії на півроку за її участь у війні на Донбасі. На думку аналітиків, участь Москви у війні з Ісламською державою в Сирії, а також криза з біженцями, яка триває у Європі спричинилися до того, що позиція Євросоюзу щодо продовження санкцій проти Росії вже не є одностайною.
Цього тижня Дуда підтвердив, що Польща підтримуватиме європейські прагнення України. Більше того, президент Польщі заявив, що буде розмовляти із партнерами НАТО, щоб під час саміту Північноатлантичного альянсу у Варшаві 8-9 липня 2016 року, за столом було місце для України.
«Польща буде господарем саміту НАТО у 2016 році і я б дуже хотів, щоб Україна була присутня на цьому форумі, щоб її присутність була однозначна. І я вважаю, що це істотне питання з точки зору не лише-польсько-українських відносин, а також позиції України в сфері безпеки в нашій частині світу. І тому я буду старатися щоб місце для України при столі було», - заявив Дуда.
Під час переговорів Петро Порошенко і Анджей Дуда досягнули домовленості про надання Україні валютного свопу на суму 4 млрд злотих (або € 1 млрд).
«Проведено переговори між головою Національного банку України і головою польського банку і досягнуті домовленості про відкриття кредитної лінії, свопу на суму 4 млрд злотих, або 1 млрд євро», - повідомив Порошенко.
Він зазначив, що відкриття свопу безумовно сприятиме торговельному обороту між Україною та Польщею.
Мова йде про валютну операцію за договором, умови якого передбачають купівлю (продаж, обмін) іноземної валюти зі зворотним її продажем (купівлею, обміном) на певну дату в майбутньому з фіксацією умов цих операцій (курсів, обсягів, дат валютування тощо) під час укладення договору.
Електроенергія
Арсеній Яценюк на зустрічі із Дудою заявив, що Україна може постачати до Польщі електроенергію із Хмельницької АЕС. Співпраця двох країн у цій сфері зовсім не нова. Ще 17 серпня оператори енергосистем Польщі та України уклали договір про постачання електроенергії до Польщі для надання аварійної допомоги через складну ситуацію з енергопостачанням в цій країні внаслідок аномально спекотної погоди.
Газ
Україна готова купувати у Польщі 8 млрд куб м газу після того, як буде побудований інтерконнектор між газотранспортними системами двох країн, заявив прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк.
«У нас є проект будівництва інтерконнектора між Україною та Польщею. Якщо він буде побудований, ви будете завозити дуже багато газу, ми будемо дуже багато цього газу купувати - це до 8 млрд куб.м. І разом ми будемо більш прибутковими і більш енергетично незалежними», - заявив Яценюк.
Цього тижня у Польщі відкрили перший термінал скрапленого газу у морському порту Свіноуйсьце. Це відбулось після прибуття із Катару танкеру зі скрапленим природним газом. Згідно з планами пропускна здатність може бути розширена до 7,5 млрд куб. м.
Історичні питання
Анджей Дуда наголосив, що українсько-польський діалог має відбуватись у новому форматі.
«Майбутнє добрих стосунків України і Польщі повинне спиратися також на історичну правду. Навіть якщо ця правда є болісною, потрібно з неї виходити для подолання стереотипів, які не повинні існувати в стосунках між народами», - сказав він.
«Кривди, які існували в історії ХХ століття не повинні кидати тінь на наші взаємовідносини. Треба про них пам’ятати, треба про них говорити», - наголосив Дуда.
За його словами, це питання також серед пріоритетів роботи консультативного комітету президентів Польщі та України, роботу якого планують запустити вже на початку наступного року.
В свою чергу Петро Порошенко заявив, що Україна готова до відвертого, конструктивного діалогу з питань польсько-українського історичного минулого.