«ПогранКульт: ГаліціяКульт»: топ-5 подій
Загалом 300 митців з Галичини та Слобожанщини візьмуть участь у 80-ти культурних подіях форуму в Харкові
0З 4 по 18 жовтня у Харкові пройде культурний форум «ПогранКульт: ГаліціяКульт», у якому візьмуть участь 300 митців з Галичини та Слобожанщини. Програма форуму включатиме понад 80 культурних подій: кінопокази, концерти, театральні вистави, літературні читання, художні виставки, лекції та дискусії. Найрізноманітніші локації, серед яких Харківський художній музей, Харківський національний академічний театр опери і балету ім. Лисенка, центр сучасного мистецтва «ЄрміловЦентр» та навіть завод «Турбоатом» стануть майданчиком для діалогу між сходом та заходом України.
«Анімаційну резиденцію» для дітей провадив аніматор з Івано-Франківська Роман Дзвонковський
Нагадаємо, що з 11 по 23 серпня у Харкові в рамках форуму уже відбулась низка творчих резиденцій, в яких об’єдналися 30 художників із заходу та сходу України для створення спільних проектів.
Організатором проекту «ПогранКульт: ГаліціяКульт» є благодійний фонд «Мистецькі надра». Саме він реалізував масшабний форум «ДонКульт» у Києві (2014) та у Львові (2015). Спонсором частини заходів є також Міжнародний фонд "Відродження".
«ПогранКульт: ГаліціяКульт» обіцяє стати не менш масштабною подією, тож ZAXID.NET попросив кураторів форуму обрати серед них 5 основних.
«Усі події, як печворк, формують цілісну ковдру форуму ГаліціяКульт, яка накриє Харків на 2 тижні. Забрати один клаптик – і ковдра буде дірявою. Назву ті, що треба відвідати для того, щоб зрозуміти про що форум», - говорить Ольга Сагайдак, керівник проекту.
У центрі сучасного мистецтва «ЄрміловЦентр» відбулась виставка «Коло спілкування», що стала результатом праці одної з «Творчих резиденцій»
Виставка «ГаліціяКульт»
Вона складається з двох частин: «Мистецтво Галичини з фондів музеїв України в залах Харківського художнього музею» та «Мистецтво другої половини ХХ ст. – початку XXI ст.» в ЄрміловЦентрі.
«Крізь призму творчості провідних галицьких митців ХХ – початку ХХІ століть розкрито основну світоглядну проблематику регіону. До експозиційного ряду залучено архівні матеріали (документи, фотографії, відео) з метою вибудувати повноцінну розповідь історії і специфіки складання старих і нових міфів про Галичину. Структуру кураторського наративу складають основні теми пограниччя: міграція, поліетнічність, залучення до ідеологічного та географічного простору імперій, мілітарність, а також специфічні риси Галичини, як от герметизм («свій до свого по своє»), місійність («український П’ємонт»), європейськість тощо. Окрема розповідь будується навколо постатей видатних художників, доля яких є показовою для ситуації, що склалася у ЗахіднійУкраїні у другій половині ХХ століття: Леопольда Левицького (Львів) та Опанаса Заливахи (Івано-Франківськ)», - розповіла про виставку кураторка візуальної програми Оксана Баршинова.
Виставка триватиме з 4 по 18 жовтня.
Лекція Василя Расевича «Що таке Галичина? Від міфу до бренду» та кінопоказ
«Призабута в радянський час Галичина пережила справжній ренесанс після здобуття незалежності України. «Мода» на галицьке прийшла аж ніяк не з України, а з літературних творів німецькомовних галицьких авторів, сюжети яких після катастрофи Другої світової війни зазвучали по-особливому. В основу конструювання міфу Галичини ліг літературний топос, який починався ностальгійними ремінісценціями, а згодом трансформувався у відверту політичну інструменталізацію. Глорифікація та ідеалізація галицького минулого виявилися необхідною умовою і для укладання нового національного соборницького наративу, і для формування ексклюзивного галицького проекту. Діапазон інструменталізації коливався від «Галичина – найбільш українська Україна» й аж до «галичани – не українці». Публічні прояви «галицькості» та їх інструменталізація стануть темою лекції», - вважає кураторка лекційно-дискусійної програми Ірина Мацевко.
Василь Расевич, редактор відділу IQ ZAXID.NET
Документальний фільм «New world / Новий світ», 101’, 2005, Австрія Режисер – Поль Розді
«Це документальний фільм-фотоподорож крізь старі та нові світи територій, які входили у склад Австро-Угорської імперії. Використовуючи музику, розповіді, легенди та вирізки з газет початку XX століття, режисер створив захоплюючу подорож у часі, яка майстерно побудована на протиставленні архівних матеріалів і фотографій із сучасними кадрами тих самих місць», - говорить кураторка кінопрограми Марія Ворончук.
Лекція та кінопоказ відбудуться 5 жовтня о 18:00 та 19:30 ART AREA ДК, вул. Чернишевська, 13
Документальна вистава «Де Схід? Де Захід?»
За участі Театру переселенця, який першу свою виставу створив під час форуму «Донкульт» у Львові, 2015. І вже рік дуже активно на постійній основі працює в Києві.
Вистава «Товар». Героями вистав «Театру Переселенця» є біженці, волонтери та військові. В Україні така платформа документального театру з’явилася вперше.
Режисер вистави Георг Жено, кураторка – Наталка Ворожбит, учасники зі Львова, Харкова, Івано-Франківська.
Кураторка театральної програми, Наталка Ворожбит: «Погляд людей зі Сходу на людей з Заходу України. Погляд людей з Заходу на людей зі Сходу України. Погляд з різних боків один на одного. Міфи, стереотипи, брехня і правда. Вистава стане результатом роботи десяти театралів з Заходу та Сходу України та німецького режисера Георга Жено. Перший етап роботи пройшов у форматі збору інтерв’ю. Постановка вистави відбуватиметься під час форуму в форматі work in progress».
Вистава відбудеться 18:00 ART AREA ДК вул. Чернишевська, 13
Концерт просто неба. Гич Оркестр
«ГИЧ-Оркестр»
«ГИЧ-Оркестр» зі Львова делікатно грає екстравагантну музику, співає пісні несправедливо призабутих поетів, як-от: Тичина та Сосюра, творить композиції на лірику Мар’яна Пирога й активно переосмислює народну творчість. Він шанує традицію, але при цьому його музика народжується у радості експерименту. В «Оркестрі» грають вісім хлопців, які своїми інструментами й голосом дарують щастя слухачам тут і тепер. Зрештою, саме слово «гич» – це вигук радості і захоплення», - розповіла про концерт кураторка музичної програми, Любов Морозова.
Майданчику перед Оперним театром. 16 жовтня о 15.00
Лекція «Уявна Галичина: особливості літературного ландшафту»
Вступну лекцію до літературної програми «Уявна Галичина: особливості літературного ландшафту» або «Галицький край чи край світу?» прочитає Олена Галета, професорка Львівського університету, літературознавець.
Олена Галета
«Уявна Галичина постає з реальності фактів і квазі-реальності проектів: з листів австрійських урядників, для яких Галицький край виглядав справжнім краєм світу, з творів народжених тут польських, єврейських та українських письменників, зі спогадів мандрівників, вояків та емігрантів. Міста і містечка, села й родинні маєтки, військові гарнізони, забуті цвинтарі і залізничні станції сплітаються у складну мережу значень, химерний культурний виріб, спонукаючи до пошуку відповіді на питання: той, хто вирушає у Галичину, – куди він зрештою потрапляє? Врешті, чим є уявна Галичина cьогодні: новим світом, породженим старими текстами, чи новим текстом, породженим старими світами?», - зазначила кураторка літературної програми Любов Якимчук.
Фото з відкритих джерел.