Нещепленим від кору дітям треба заборонити відвідувати школи і дитсадки

БлогиОлег Когут , 14 січня 2018 1873 2
Олег Когут
заступник директора ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України»

Останнім часом на Львівщині, як і загалом в країні, значно ускладнилася епідемічна ситуація щодо захворюваності на кір. Якщо за весь 2017 році зареєстровано 92 випадки цієї інфекції (серед них 56 дітей), то лише за грудень - 50. За перші десять днів поточного року уже захворіло кором 56 осіб. І їх кількість буде зростати.

Чому ж сталася така ситуація? Від початку цього століття в Україні, та і в Європі, вже зареєстровано три епідемії цієї хвороби. При цьому спостерігається досить чітка періодичність – 2001, 2006, 2012 роки, тобто кожні 5-6 років. І от пройшло чергових п’ять років і знову маємо зростання захворюваності на кір. Наразі це ще не епідемія.

Медики, епідеміологи відзначають: зростання кількості багатьох інфекційних хвороб спостерігається з певною періодичністю. До них можна віднести і кір. З чим пов’язана така періодичність? Відповідь на це запитання мають дати медики-науковці. Але ми самі сприяємо поширенню інфекційних захворювань. Захистити від них може щеплення (вакцинація) і це доведено життям. Старше покоління людей пам’ятає щеплення від натуральної віспи, яка була ліквідована лише завдяки вакцинації. Сьогодні на Землі випадки поліомієліту зустрічаються вкрай рідко також завдяки вакцинації. Нині інфекцій, від яких є вакцини, не розповсюджуються масово і від них не має стільки смертельних випадків, як було до початку використання вакцин.

Проте розуміння важливості вакцинації не завжди є. Як приклад, низький рівень вакцинації в Україні, зокрема і від кору. У попередні роки однією з причин недостатньої кількості щеплень була відсутність або недостатня кількість вакцин. Нині вакцини є, проте відмов від щеплень теж немало. Чому? Бо хтось комусь сказав, що вакцини дають ускладнення, виникає аутизм тощо. На жаль, подібне можна почути і від деяких лікарів. Як на будь-які ліки може бути реакція і на вакцину, але частота їх вкрай низька – згідно зі статистикою МОЗ приблизно один випадок на мільйон щеплень.

Нині, коли кількість хворих на кір дітей почала зростити, значно зросла і кількість батьків, які хочуть щепити дітей. Тобто, опам’яталися, коли грім, як мовиться, вдарив. Невже не можна було цього зробити раніше, щоб не допустити спалахів кору? До речі, згідно з рекомендаціями ВООЗ, щепитися доцільно і дорослим віком до 30 років, які не хворіли на кір, особливо у тих випадках, коли вони були у контакті з хворими. Тільки вони мусять купити вакцину за власні кошти, бо безкоштовною вакциною держава забезпечує лише дітей, відповідно до календаря щеплень.

Кір починається як простудна інфекція чи грип: підвищується температура, виникає головний біль, біль у горлі, кашель, нежить і тільки через 3-5 днів з’являються висипання на тілі (спочатку на голові, далі - на грудях, руках, спині). І лише лікар може поставити правильний діагноз та призначити відповідне лікування.

Небезпека кору ще й у тому, що хвора людина стає заразною за декілька днів до появи висипу і буде заражати усіх довкола. При цьому, можливість заражати у вірусу кору дуже висока: якщо біля хворого було 100 осіб, які не були щеплені і не хворіли на кір, то до 90 з них обов’язково захворіє. Тож якщо виникли описані вище симптоми, викликайте лікаря додому і не займайтеся самолікуванням. Якщо кір не вчасно або неправильно лікувати, можуть бути ускладнення зі сторони дихальних органів, центральної нервової системи, інших органів. Навіть смертельні випадки. В Одесі від моменту спалаху кору у 2017 році померло п’ятеро осіб: троє дітей і двоє дорослих. Ще одна дитина померла вже у 2018 році.

На Львівщині з середини грудня минулого року і на даний час триває спалах кору і серед дорослих, зокрема серед працівників підприємства “Фуджікура”, де станом на 11.01.2018 року захворіло 50 осіб, у тому числі п’ятеро дітей, які контактували з хворими батьками - працівниками підприємства. Діти не були вакциновані від кору.

У новому році уже захворіло на кір 56 мешканців області, серед яких 36 дітей, з них 26 (72%) не щеплені.

Кількість хворих у грудні 2017 року та перші дні нового року свідчить про різке погіршення ситуації щодо захворюваності на кір, що можна розцінити як спалах цієї інфекції в області. Ситуація ускладнюється тим, що у нас є значна кількість дітей, які не мають щеплень від кору.

Тому з метою стабілізації епідемічної ситуації щодо захворюваності на кір керівник ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України» Роман Павлів 12 січня скерував відповідного листа в департамент охорони здоров’я ЛОДА та департамент освіти і науки ЛОДА, в якому рекомендує тимчасово заборонити дітям, які не мають щеплення або ревакцинації проти кору, відвідувати дошкільні та шкільні навчальні заклади усіх форми власності. Подібний досвід роботи запроваджено в Одеській області та м. Київ.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук