Порошенко підписав закони про посилення незалежності Нацбанку

Президент України Петро Порошенко підписав поправки до закону про Національний банк України (НБУ), Бюджетний кодекс та інші законодавчі акти про зміцнення інституційної бази центрального банку, підвищення ефективності та розбудови його інфраструктури (законопроекти № 2742 і № 2743), що є однією з умов виділення країні другого траншу кредиту за програмою Міжнародного валютного фонду (МВФ).

В інформації на сайті парламенту зазначається, що закони з підписом президента надійшли до Верховної Ради 8 липня.

Парламент остаточно ухвалив обидва законопроекти, внесені президентом, 18 червня цього року. Внесення поправок до закону про НБУ є одним зі структурних маяків схваленої в березні цього року програми співробітництва України з МВФ за програмою розширеного фінансування EFF. Передбачалося, що цю одну з умов отримання другого траншу буде виконано до кінця квітня, нагадує «Інтерфакс-Україна».

Згідно з програмою, поправки до законодавства сконцентровані на чотирьох основних елементах: правлінні і Раді НБУ, автономності Нацбанку, його загальних резервах і розподілі прибутку. Зокрема, правління трансформується у виконавчий комітет, що складається з голови та його заступників. На реформоване правління покладено відповідальність за розробку і реалізацію грошово-кредитної та валютно-курсової політики, а також за регулювання банківської системи.

У частині Ради НБУ посилюються її наглядові повноваження шляхом покладання на неї повної відповідальності за систему внутрішнього контролю та управління ризиками, створення комітету з аудиту.

У сфері автономності Нацбанку, з метою підтримки фінансової автономії регулятора, підвищується особиста автономія членів Ради НБУ та заступників голови.

Щодо загальних резервів НБУ і розподілу прибутку, правила розподілу прибутку між Нацбанком і урядом будуть спрямовані на поступове нарощування загальних резервів для досягнення ними рівня 4%, 7% і 10% монетарних зобов’язань наприкінці 2014, 2015 і 2016 рр.. відповідно. Крім цього, вносяться зміни до Бюджетного кодексу для запобігання включення авансового перерахування прибутку Нацбанку до держбюджету.

Як наголошується в прес-релізі комітету ВР з питань фінансової політики та банківської діяльності з посиланням на заступника голови комітету Руслана Демчака, ухвалений закон унеможливлює чинення тиску на НБУ.

Коментуючи норму про нові правила розподілу прибутку між центробанком і урядом, Демчак сказав, що це нововведення надасть можливість регулятору наростити золотовалютні резерви.

«Після завершення року буде проведено аудит із залученням міжнародної аудиторської компанії, тільки тоді прибуток розподілиться в бюджет. Таким чином, прибуток НБУ передусім буде спрямовано в його резерви, щоб він міг збалансувати фінансову систему», – додав Демчак.

Крім того, за його словами, згідно із законом передбачено скорочення кількість членів правління НБУ до шести з 11 осіб, членів Ради НБУ – до дев’яти з 15 осіб.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук