«Працівники СБУ звикли, що інформація належить тільки їм»
Економіка

«Працівники СБУ звикли, що інформація належить тільки їм»

Розмова із засновником системи YouControl Сергієм Мільманом

Андрій Дрозда, 22 травня 2018 1537 1

У суботу, 19 квітня, під час VI Lviv Media Forum виступив засновник революційної системи ділової розвідки YouControl Сергій Мільман. Спільно з юристами ініціативи «Тисни» він розповів, як можна використати відкриті дані державних реєстрів для успішної боротьби з корупцією. ZAXID.NET розпитав у підприємця про ефективність платформи YouControl, зацікавленість українського бізнесу в чесних правилах гри, а також прагнення спецслужб зберегти монополію на інформацію.

Про YouControl як інструмент боротьби з корупцією

Впродовж десяти років я працював у бізнесі – займався питаннями дебіторської заборгованості. Йшлося про десятки тисяч контрагентів, тож постійно доводилося вдосконалювати систему безпеки компанії. Завдяки цьому досвіду з’явилася ідея проекту YouControl, який би зібрав докупи розпорошені дані та розробив власну аналітику.

YouControl — аналітична система, яка формує досьє на кожну компанію України на основі відкритих даних з 50 джерел, відстежує зміни в держреєстрах та візуалізує зв’язки між афілійованими особами. Технологія дозволяє за хвилину отримати актуальну інформацію про компанію чи підприємця, а функція моніторингу щоденно повідомляє про зміни.

Якось ми усвідомили, що систему можна використовувати не лише для комерційної діяльності, але й для вирішення суспільних проблем.

Я запропонував журналістам безкоштовно скористатися системою. Пояснював, що тепер не потрібно витрачати багато сил і часу на збір інформації про підозрілу компанію, а можна одразу перейти до висновків. Адже інформація уже зібрана в системі!

Як боротися з корупцією за допомогою YouControl Сергій Мільман розповів на Lviv Media Forum

Завдяки журналістам проект почав розвиватися. Ми отримали зацікавлену аудиторію, яка допомогла нам вдосконалювати систему. Сьогодні журналісти-розслідувачі досягли значно вищого рівня, ніж спецслужбовці похилого віку, які вміють користуватися двома-трьома базами і не знають про відкриті реєстри. В процесі ми додали нові функції, джерела інформації тощо. Ці ідеї виявилися корисними і для комерційних покупців.

Про конфлікт із СБУ

Завдяки відкритим реєстрам потреба в послугах колишніх чи діючих правоохоронців, які надавали інсайдерську інформацію, зменшилася на 90%. Тепер не потрібно шукати інформаторів в СБУ і створювати корупційні схеми. Тож не дивно, що з боку працівників спецслужб з’явилися претензії.

До нас надходили різні пропозиції. Хтось хотів грошей, а хтось – отримати контроль над системою. Вони прагнули знати, хто і що шукає. Наприклад, якщо журналіст використовує систему для розслідування, то певні співробітники СБУ знатимуть про його дії ще до того, як розслідування опублікують. Тоді вони зможуть зіграти на випередження. Ось так сукупність різних причин призвела до обшуків і ескалації нашої справи.

Працівники СБУ не захотіли прийняти нової реальності і не розуміли того, що ми працюємо легально. Вони звикли, що інформація належить їм, що можна заробляти на цій монополії. Під час процесу в суді вони постійно називали відкриті реєстри закритими, не зважали на існування закону про доступ до публічної інформації, на постанову Кабміну про режим доступу до відкритих даних.

Натомість вони постійно керувалися законами початку 1990-х років, нормами, які ми отримали в спадок від КДБ. Оскільки саме ці закони захищають їхнє право на нелегальне розповсюдження інформації через неформальні зв'язки.

Сергій Мільман створив інформаційну систему, яка дозволила ефективно боротися з корупцією (фото надане YouControl)

Обшуки і судовий процес загартували нашу команду. Першим відчуттям, коли вони прийшли, був страх. Однак з часом ми звикли до цієї ситуації. Ми усвідомили, що сьогодні це в Україні не рідкість. Наразі кримінальне провадження проти мене закрили, але переслідування компанії все ще триває.

Про наслідки журналістських розслідувань

Залученість журналістів дуже допомогла нам під час конфлікту з правоохоронцями. Близько 90 громадських організацій і представників медіа підписали петицію на нашу підтримку. Розголос, мітинги – це все працювало на нашу користь.

До цього проти нас діяли зовсім незаконно, а під тиском суспільства вони хоча б почали імітувати законну діяльність. На початку процесу судді навіть не читали документів, приймаючи рішення на користь СБУ. Виганяли учасників із засідань. Слідчий постійно подавав клопотання, щоб нікого не було.

Врешті прокурори і працівники СБУ побачили, що ситуацію не можна замовчати, що вона турбує багатьох. Адже розголос б'є по іміджу держави і президента, який дозволяє займатися мародерством підзвітній структурі.

Ця ситуація мене не деморалізує. Вважаю, що зміни незворотні і залишаюся оптимістом. Внаслідок розслідувань із використанням YouControl відкривають кримінальні провадження щодо незаконного збагачення. Посадовці йдуть у відставку, скасовують корупційні тендери. Все це – зміни. З допомогою нашої системи також перевіряють статки суддів. Якщо хтось із них не пройде відбір в оновлену систему – це теж результат. Така ж ситуація із детективами НАБУ.

Тож ми вже два роки проводимо заходи для журналістів, на яких детально пояснюємо, як користуватися системою, шукати інформацію, аналізувати її і доводити виявлені факти порушень закону до вирішення проблеми. Усе це на прикладі вже проведених розслідувань. З цієї весни ми проводимо ці заходи спільно з ініціативою «Тисни» від Bihus.info.

Про консервативність бізнесу

Бізнес починає розуміти цінність відкритих даних. Поступово виникає культура використання відкритої інформації, культура співпраці на ринку. Багато компаній вже розуміє, що успіх і безпека залежить від гігієни стосунків з партнерами.

Потрібно випереджати ризики. Важливо постійно стежити, що відбувається з компанією-партнером. Це допоможе уникнути конфліктів, непорозумінь, не втратити час і гроші. YouControl працює як навігатор – ви зможете обрати найкращу дорогу і об'їхати проблемну ділянку.

Ми пояснюємо ці переваги бізнесу. Розповідаємо про конкретні випадки, коли компанії заробили гроші чи уникли втрат через шахраїв. Заощадили сотні тисяч чи мільйони гривень. Сучасний обсяг інформації неможливо опрацювати без автоматизованих систем.

Однак переконати бізнесменів виявилось набагато важче, ніж журналістів. Часто це консервативні люди, які звикли працювати за старими перевіреними прийомами. Бувало що підприємці відповідали: «Навіщо мені платити вам, якщо мій кум в СБУ? Я йому подзвоню і спитаю».

Ми поснюємо, що за корупційні зв'язки можна сісти в тюрму. До того ж ми надаємо якісніші послуги, а СБУ часто не має актуальної інформації. Буває, що вони просто щось рекомендують, але не володіють фактами. Таким експертам не варто платити за їхні поради.

Про конкуренцію

Серед державних проектів виникло дві потужних ініціативи – ProZorro і Edata. Із ProZorro ми тривалий час співпрацюємо, намагаємося доповнювати одне одного. Зараз готуємо можливість бачити інформацію з YouControl, не виходячи з їхньої системи.

Існує також кілька комерційних проектів на основі відкритих даних, які формують ринок ділової розвідки. Вони відрізняються один від одного і кожен знаходить свого користувача. Нам важливо не лише допомагати знаходити порушників законодавства, але й проводити просвітницьку роботу.

Команда YouControl співпрацює з ініціативою ProZorro задля підвищення ефективності даних із відкритих реєстрів (фото - Facebook Сергія Мільмана)

Наприклад, YouControl виступив співорганізатором освітньої програми «Клуб закупівельників», де представникам департаментів закупівель розповідають, як перевіряти постачальників. Ми також працюємо з тендерними майданчиками. Одна справа звинувачувати в корупції, а зовсім інша – створити всі умови для перевірки і уникнення корупції.

Журналісти та громадські активісти отримують безкоштовний доступ до системи YouControl. Для громадян, які хочуть щось перевірити, існує тариф Opendata, який дозволяє безкоштовно зареєструватися і отримати досьє на компанію з понад 22 відкритих державних реєстрів.

Нещодавно ми запровадили новий продукт YouScore, який дозволяє напряму отримувати найважливішу інформацію з системи YouControl у свою операційну систему через API-сервіс. Цим користуються банки і компанії з великою кількістю клієнтів, партнерів і договорів. Навіть звичайний операційний працівник може помітити всі ризики чи специфіку клієнта і відправити його до відповідного менеджера.

Серед наших великих клієнтів Міністерство оборони, НАЗК, Нацбанк, Ощадбанк, «Новус Україна», «АТБ-Маркет», «Білла-Україна» провідні комерційні банки і юридичні компанії країни.

Про пропозиції купити YouControl

Час від часу від компаній, які зацікавлені в нашому продукті, надходять пропозиції інвестувати в YouControl. Можливо, колись ми приймемо одну з таких пропозицій, коли захочемо масштабувати бізнес і потребуватимемо фінансових вливань.

Однак поки навіть до обговорення ціни не доходить. Адже існує певний ризик, що український інвестор захоче впливати на політику і принципи компанії. А ми прагнемо залишитися незалежною системою, яка дає об’єктивну інформацію про всіх учасників ринку, незалежно від зв'язків певних компаній з державними службовцями.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук