"Історична ініціатива" вчителів запропонує історію альтернативну від держави
«Історична ініціатива» вчителів – рух, який створили експерти, вчителі-історики у Львові під час круглого столу «Історія заради порозуміння», - запропонують свою, альтернативну від держави, історію.
Про це 15 січня на прес-конференції повідомив професор Українського католицького університету, історик Ярослав Грицак.
"Створення такого руху – ініціатива вчителів. Це група істориків, які хочуть запропонувати альтернативний виклад історії, не залежно від того, що запропонує держава. Долучилися до цього проекту близько 40 істориків-вчителів, з різних міст України – Одеси, Харкова, Криму, Луцька, Рівного та інших", - зазначив Ярослав Грицак.
Він нагадав, що при Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту України є робоча група, де розробляють свою концепцію підручника з історії України, як викладати матеріали, на чому акцентувати.
Доктор історичних наук, професор, заступник директора з наукової роботи Інституту історії України НАНУ Станіслав Кульчицький, який є членом цієї робочої групи, зазначив, що одним з прикладів нововведень має бути відмова від лінійного принципу викладання історії в школі, хоч сам він не прихильник такого. Натомість він вважає, що більше викладати треба історію ХХ і ХХІ століття, "які треба знати більш-менш детально".
Ярослав Грицак зазначив, що в історії України варто акцентувати увагу на ідентичності. "В ситуації українській, вибір ідентичності є особливо гострий. Тому, що Україна є "пограниччям", причому багатовимірним – релігійне, мовне, етнічне, цивілізаційне і т.д. Коли є пограниччя – є більший вибір ідентичності, ким можна стати: від кримського татарина до українця, русина. Умовно кажучи, якщо ти народився у Тамбові у тебе не виникає сумнівів, що ти є росіянином. Уявіть собі, що ви народилися в Буковині в кінці ХІХ ст. розмовляєте русинською чи руською мовою, а збоку живуть румуни, євреї. Як в такому випадку, ви вибираєте ідентичність?", - зазначив Я.Грицак.