"Нафтогаз" наполягає на скороченні споживання російського газу. "Газпром" - проти
Українська сторона наполягає на зниженні споживання російського природного газу і його обсязі до 33 млрд м куб. цього й наступного років, а "Газпром" - на 41 млрд м куб. Про це йшлося на переговорах між НАК "Нафтогаз України" і "Газпромом" у вівторок у Москві, де брав участь перший заступник голови правління "Нафтогазу" Ігор Діденко, - інформує "КомерсантЪ-Україна".
Джерело газети в "Нафтогазі" пояснило, що Діденко має затвердити зниження споживання газу цього року до 33 млрд м куб., а також внести корективи в газову угоду й домогтися можливості споживання аналогічного обсягу наступного року.
"Ми впевнені, що сплеску споживання газу в наступному році не відбудеться, і нам не треба буде більше 33 млрд куб. м імпортного газу. Відповідно, завдання максимум - внести в договір правку, в результаті якої обсяг споживання газу в наступному році залишиться на рівні цього року, і буде застосовано 20-відсоткове скорочення", - сказав співрозмовник видання.
Як відомо, угоди між "Нафтогазом" і "Газпромом" від 19 січня цього року передбачають споживання цього року 41,6 млрд м куб. газу, а з 2010 по 2019 роки - по 52 млрд м куб. Україна може скоротити споживання газу на 20%, але має попередити про це "Газпром" як мінімум за півроку. За невибірку газу передбачено штрафні санкції.
У середу джерело з "Газпрому" повідомило, що компанія готова піти на 20% скорочення споживання газу 2010 року від рівня, "закладеного в контракті". Тобто Україна має купити не менше 41,6 млрд м куб.
Бажання скоротити споживання на 20% за підсумками цього року в "Газпромі" назвали "дивним", пославшись на те, що монополію ніхто за півроку не повідомляє.
Утім зменшення споживання газу за фактом вже сталося. Так, за даними Мінпаливенерго, з початку року його імпорт становив усього 4,8 млрд м куб. А з початку червня, за словами заступника голови правління "Газпрому" Олександра Ананенкова, "Нафтогаз" скоротив імпорт в 7 разів у порівнянні з травнем.
Заступник директора науково-технічного центру "Психея" Геннадій Рябцев вважає, що "Газпром" буде змушений погодитися з вимогами "Нафтогазу".
А член комітету ВР з ПЕК Сергій Тулуб зазначає, що "компанія перебуває в дуже важкому фінансовому становищі, вона несе збитки через занижені тарифи на газ для ТКЕ й населення, а також накопичує борги споживачів". Він вважає, що "в "Газпромі" це повинні зрозуміти й радіти вже тому, що з ними вчасно розраховуються".