Верховна Рада попередньо підтримала нову схему розмитнення євроблях
Власники завезених з-за кордону авто раніше виступали проти проголосованих парламентом проектів
Депутати Верховної Ради підтримали в першому читанні законопроекти №4643-д і №4644-д щодо спрощеного режиму оподаткування вживаних автомобілів, завезених з-за кордону. За них проголосували 254 нардепи, повідомила прес-служба парламенту.
Проекти передбачають разове доступне розмитнення для авто на європейських номерах, так званих євроблях. Дія законів, у разі якщо вони набудуть чинності, поширюватиметься на автомобілі, що були завезені в Україну до 2021 року. Також пропонується знизити штрафи за незаконне перебування авто на території країни з 170 тис. грн до 8,5 тис. грн.
Згідно із документами, запроваджується нова формула обчислення митних платежів, яка не залежить від вартості автомобіля, а лише від віку, об’єму та типу двигуна транспортного засобу. Водночас для застосування нової схеми є певні умови: не більше від одного транспортного засобу на одну фізичну особу, які були завезені на територію України до 31.12.2020 року, та 180 днів на митне оформлення.
Напередодні голосування заступник голови фінансового комітету ВРУ Олександр Ковальчук повідомив, що кількість автомобілів, які в'їхали в Україну до 31 грудня 2020 року і порушили митні правила, становить до 500 тис. Він додав, що згідно з новими правилами, розмитнення буде коштувати близько 700-800 євро.
Законопроекти ще мають проголосувати у другому читанні, щоб вони набули чинності. Раніше їхні автори стверджували, що у разі запровадження нової схеми, розмитнення одного автомобіля буде коштувати близько 1 тис. євро.
Уранці 18 лютого, перед голосуванням, під стінами парламенту відбулась масштабна акція громадської організації «Авто Євро Сила», з вимогою внести на розгляд Верховної Ради інший законопроект – №3704. Він передбачає не встановлювати граничної дати – 31 грудня 2020 року – для спрощених правил розмитнення автомобілів. Однак цей законопроект так і не був внесений на розгляд до сесійної зали, повідомив сайт «LIGA.Бизнес».
Раніше громадські організації, які виступають за доступне розмитнення, критикували законопроекти №4643-д та 4644-д та називали пропозиції законодавців недосконалими. Серед плюсів проектів було зниження вартості розмитнення та загалом спроба вирішити проблему визначення митної вартості.
Натомість недоліками були названі вибірковість, оскільки спрощення запроваджували лише для тих, хто ввіз авто до 1 січня 2021 року в митних режимах тимчасового ввезення або транзиту. Той, хто ввозитиме авто з-за кордону після цієї дати, платитиме більше. Ще одна хиба, на думку громадських організацій, це тимчасова дія протягом 180 днів: коли настане час міняти авто, розмитнити його можна буде лише за повними ставками. Також було наголошено на несправедливому нарахуванні податків через залежність від віку авто. Згідно з ним, розмитнення елітних авто буде суттєво дешевшим, ніж автомобілів економ-класу.
Як писав ZAXID.NET, із 1998 року і донині українці втратили в добробуті близько 40 млрд доларів, не маючи можливості купити доступне авто.
Нині ставки розмитнення в Україні складені таким чином, що вартість легалізації вживаного авто у деяких випадках сягає 250-650% від його митної вартості.