Рада ухвалила закон про державне фінансування політичних партій
Кошти будуть розподілятися між політичними партіями пропорційно до рівня їхньої підтримки на виборах
Верховна Рада підтримала законопроект, який запроваджує державне фінансування партій і вимагає їх звітувати про надходження і використання коштів.
За відповідний закон проголосували 229 депутатів.
Не підтримали закон Опозиційний блок, Радикальна партія Ляшка і група «Відродження».
«Цей закон має звільнити політичні партії від олігархів», - заявив перед голосуванням віце-спікер Андрій Парубій, закликаючи депутатів проголосувати.
Закон з 1 липня 2016 року вводить державне фінансування партій пропорційно рівню їх підтримки на виборах. За словами співавтора законопроекту Сергія Лещенка, фінансування партій обійдеться кожному українцеві у 80 копійок на місяць.
Закон обмежує джерела фінансування партій, передвиборної агітації на виборах, а також обмеження суми річного внеску на користь партії від однієї особи (з боку юридичних осіб - не більше 800 мінімальних зарплат, з боку фізичних осіб - 400 мінімальних зарплат).
Щорічний обсяг держфінансування партій складе дві сотих розміру мінімальної зарплати (зараз мінімальна зарплата дорівнює +1378 гривням, - ред.), Помножені на кількість виборців, які взяли участь у голосуванні на останніх парламентських виборах.
Право на отримання грошей з бюджету будуть мати тільки ті партії, які за результатами останніх виборів отримали не менше 2% голосів виборців.
Також передбачено часткове відшкодування витрат партій на передвиборну агітацію на парламентських виборах, як це було в 2006 і 2007 роках.
Контроль за фінансуванням партій покладено на Нацагентство по запобіганню корупції. За порушення у сфері фінансування партій введена кримінальна і адміністративна відповідальність (за ненадання звітів, надання недостовірних звітів, отримання заборонених внесків тощо). Так, наприклад, за подання завідомо недостовірних відомостей у звіті партії про майно, доходи та витрати передбачається штраф від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 - 5100 гривень) або виправні роботи на строк до 2 років, або обмеження волі на той самий строк з позбавленням права обіймати певні посади на строк до 3 років.
Доповідаючи законопроект, депутат Сергій Лещенко нагадав, що президент Петро Порошенко обіцяв підписати закон в день його прийняття.