Рада встановила 9-14% мита на експорт зерна
Верховна Рада України прийняла у другому читанні і в цілому урядовий законопроект №8321, яким встановлюються мита на експорт зернових у розмірі від 9 до 14%.
«За» таке рішення проголосувало 236 народних депутатів.
Зокрема документ передбачає введення на перід до 1 січня 2012 року 9%-ве мито на експорт пшениці, 12%-ве – кукурудзи і 14% - на експорт ячменю.
При цьому, згідно з документом, уряд пропонує встановити мито на пшеницю не менше 17 євро/т, на кукурудзу – 20 євро за тонну, ячмінь – 23 євро за тонну.
Нагадаємо, текст відповідного законопроекту «Про внесення змін до податкового кодексу та затвердження ставок вивізного (експортного) мита на деякі види зернових культур» було зареєстровано у парламенті ще 31 березня, проте оприлюднено на сайті ВР тільки у понеділок, 18 квітня.
Зазначимо, що Рада мала намір прийняти документ у цілому, але у зв'язку з дискусією у сесійній залі законопроект було прийнято тільки в першому читанні.
Раніше Кабінет міністрів України продовжив квотування експорту зерна до 1 липня 2011 року, одночасно збільшивши квоту на кукурудзу на 2 мільйони тонн. Нагадаємо, квотування експорту зерна, спочатку введене урядом України на початку жовтня 2010 року на термін до 31 грудня 2010 року, у кінці минулого року було продовжено до 31 березня 2011 року. При цьому сумарний розмір квот збільшено на 1,5 млн тонн – до 4,2 млн тонн. Квоту на експорт кукурудзи збільшено з 2 млн тонн до 3 млн тонн, пшениці – з 0,5 млн тонн до 1 млн тонн.
За цей час квоти розподілялися лише єдиний раз способом, що викликав потім різку критику з боку учасників ринку: Кабінет міністрів постановою від 10 листопада 2010 року обмежив термін прийому заявок, тому багато експортерів просто не змогли отримати висновки Мінагропрода та подати заявки.
Спеціально створена комісія 12 листопада минулого року розподілила 2,182 млн тонн квоти між компаніями. Зокрема, ТОВ «Сільськогосподарське підприємство „Нібулон“, ТОВ „Кернел-Трейд“ і підприємство з іноземними інвестиціями „Сарна“ отримали 52,6% квоти на експорт зерна.
Потім Мінекономіки оголосило про прийом заявок з 16 по 30 листопада на експорт кукурудзи в рамках нерозподіленої експортної квоти, що становить 518 тис. тонн, проте її так і не було розподілено.
Комісія Міністерства економічного розвитку і торгівлі України на засіданні 11 січня 2011 року розподілила квоти на експорт зерна в обсязі 2,018 млн тонн. При цьому 0,221 млн тонн квоти на експорт пшениці і 0,544 млн тонн кукурудзи отримало ТОВ „Хліб Інвестбуд“, що належить державній акціонерній компанії (ДАК) „Хліб України“.
Раніше було повідомлено, що західні країни неодноразово критикували дії української влади щодо ринку зерна.
Зокрема, як заявив в інтерв'ю ZN.UA посол Франції в Україні Жак Фор, намір українського уряду створити державний агент, у якого буде монопольне право на експорт соціально значущих сільгосппродуктів, йде врозріз з офіційними заявами Києва, а також з тими принципами, за якими працює Європейський Союз.
Окрім того, уряд США стурбований втручанням уряду України в роботу зернового ринку. Зокрема, американська сторона висловлює невдоволення намірами створити державну монополію і небажанням зняти обмеження на експорт зернових, тобто існуванням так званих квот.
Раніше повідомлялося, що комітет Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин на засіданні 15 лютого не підтримав скандальний законопроект №8053, яким пропонується монополізувати експорт сільськогосподарської продукції, включеної до переліку цінового регулювання.
Проте вже 1 березня профільний комітет схвалив новий законопроект №8163.