Росія не прийняла українських умов реструктуризації «боргу Януковича»
Росія не висувала офіційної зустрічної пропозиції щодо реструктуризації єврооблігацій на $3 млрд, після відмови від пропозиції України в рамках боргової операції, повідомив урядовий уповноважений з питань управління державним боргом Віталій Лісовенко.
«Ми офіційних пропозицій від Росії не отримували. У нас була пропозиція, оригінальна, на яку вони відповіли, що не хочуть з нами розмовляти. Тому, м'яч на їхньому боці», – сказав він в бліц-інтерв'ю агентству «Інтерфакс-Україна».
Надалі, якщо російська сторона готова буде вступити в переговорний процес щодо реструктуризації зазначених цінних паперів, то така реструктуризація буде проходити в рамках критеріїв програми Міжнародного валютного фонду (МВФ) і обмежень, які містяться в умовах випуску нових суверенних єврооблігацій, від 12 листопада 2015 року. Там, зокрема зазначено, що будь-яким іншим учасникам, які не прийняли пропозицію щодо реструктуризації та обміну єврооблігацій, Україна не може дати кращі умови. Також є формула, яка каже, що NPV (чиста приведена вартість) нової транзакції не повинна бути вищою за справжню.
«Наша публічна і юридична позиція така: ми готові до діалогу, але в рамках тих обмежень, які є об'єктивними, і які від нас не залежать. Вони поза нашим впливом і ми повинні їх виконувати», – сказав він.
Що стосується рішення МВФ класифікувати російський борг як офіційний, то воно, за словами Лісовенка, має внутрішнє використання – воно діє тільки для МВФ, в рамках його програм і процедур.
Коментуючи погрози РФ щодо звернення до суду у разі відмови України погасити єврооблігації, Лісовенко повідомив, що Україна готова до можливих судових позовів, у тому числі до спроб заблокувати українські активи за кордоном. У той же час він не зміг спрогнозувати, коли варто очікувати початку судового процесу і як довго він може тривати.
«Ми готові до цього. Ці питання вже давно опрацювали наші юристи. Коли можливе звернення до суду, це питання не до нас», - сказав В. Лісовенко.
Як відомо, 16 листопада на саміті G20 у Туреччині президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія готова піти на реструктуризацію тримільярдного боргу України на 2016-2018 роки по 1 мільярду доларів щорічно за умови гарантій Заходу.
Разом з тим Міністерство фінансів неодноразово заявляло, що Україна досі не отримувала офіційних пропозицій від Росії щодо відстрочки сплати боргу.
Кредит був виданий уряду Азарова в кінці 2013 року. Термін його погашення настає 20 грудня. Україна неодноразово заявляла, що не буде виплачувати цей борг, якщо Росія не погодиться на його реструктуризацію.
5 грудня Міністерство фінансів Росії пригрозило Україні судом і, як наслідок, – суверенним дефолтом, якщо борг не буде погашено до 20 грудня.