Сценарій Єрмака-Козака на Донбасі провалився, – експерт
Відсутність чіткої стратегії Офісу Президента щодо Донбасу посилює ризики повернення РФ до їхнього плану «Б» – з походом по воду на танках та продовженням анексії українських територій. Про це у своєму блозі на УП пише політолог Ігор Попов. На такі висновки експерта наштовхнули дискусії навколо законопроєкту про пільги для абітурієнтів із ОРДЛО та низка неузгоджених заяв провладних політиків на тему майбутнього окупованих територій.
«Ще до останнього часу від окремих відповідальних осіб звучали публічні заяви про можливість проведення місцевих виборів на непідконтрольних територіях у жовтні 2020 року. До цієї російської ідеї прив’язувалися якісь інші кроки, документи та формула Штайнмайєра. В рамках сценарію форсованої реінтеграції українська делегація наобіцяла зайвого у грудні 2019 в Парижі, і тепер російська сторона постійно нагадує про виконання паризьких домовленостей, ставить ультиматуми про конституційні зміни і особливий статус», – перелічує Попов.
За словами експерта, сценарій швидких виборів не був донесений до суспільства і не мав підтримки у парламенті. Тож, прогнозує, що вибори на окупованих територіях у жовтні, скоріш за все не відбудуться. «Проблеми прощення бойовиків, реального контролю за кордоном і модальності виборів навіть не піднімалися у внутрішньо українській дискусії. Тепер очевидно, що виборів у жовтні на непідконтрольних територіях не буде, і цей парламент не голосуватиме за політичні пункти мінських чи якихось інших угод», – каже Попов.
На його думку, сподівання на «прорив» за авторства Єрмака-Козака не виправдалися і якщо найближчим часом не буде вибудовано чіткої стратегії дій по Донбасу – Росія може цим скористатися, щоб піти далі.
«Хвороба стала хронічною, і лікувати її повинні не хірурги, а психотерапевти, довго і з залученням всього суспільства до вироблення рішень... Нам потрібна цинічна реалістична стратегія із врахуванням нової ситуації після карантину і в очікуванні економічних проблем у всіх сторін конфлікту та оновлених інтересів посередників. Відсутність нових підходів Офісу посилює ризики повернення РФ до їхнього плану «Б» – з походом по воду на танках та продовженням анексії українських територій», – резюмує експерт.