Олег Махніцький стверджує, що витратив 600 тисяч доларів на запуск підприємства з виробництва цигарок у Молдові. Тепер він у звинувачує своїх компаньйонів у розкраданні цих коштів. Колишні партнери Махніцього навпаки, вважають його винним у привласненні коштів і захопленні майна. Участь колишнього генпрокурора України у невдалому бізнес-проекті не була відображена у деклараціях його дружини – члена Центральної виборчої комісії.
Олег Махніцький – відомий львівський юрист та політик. У 2012 році він був обраний до Верховної Ради від ВО «Свобода». Найвищий щабель його політичної кар’єри – посада генерального прокурора України, яку він обіймав відразу після перемоги Революції гідності – з 28 лютого до 18 червня 2014 року. Зараз Олег Махніцький прагне повернутись у політику, балотуючись до парламенту по 124 виборчому округу.
Влітку 2015 року колишній в.о. генпрокурора спробував себе в ролі іноземного інвестора – разом із друзями вирішив запустити в сусідній Молдові виробництво сигарет. За його свідченнями, він витратив на цей проект понад півмільйона доларів. Весь цей час дружина Махніцького Катерина працювала (і продовжує працювати досі) членом Центральної виборчої комісії. Однак ані гроші, витрачені її чоловіком, на молдовський проект, ані зареєстровані на нього іноземні підприємства, у її деклараціях відображені не були.
Врешті-решт, інвестиційний проект зазнав невдачі: виробництво так і не вдалось запустити, закуплене обладнання із заводу зникло, а колишні друзі і партнери звинувачують одне одного у розкраданні інвестицій.
У розпорядженні ZAXID.NET опинилися свідчення Олега Махніцького молдовській прокуратурі, у яких він описує свою участь у таємному бізнесовому проекті.
Початок бізнесу
За словами Махніцького, спільний бізнес ініціювали його давні знайомі – сім’я Бордіянів, з якими він познайомився за 10-12 років до описаних подій. У липні 2015 року Михайло Бордіян та його син Олег запропонували Махніцькому створити завод з виробництва цигарок. Третім партнером мав стати Валерій Бантош, мовляв той має впливових родичів у службі безпеки сусідньої держави.
Махніцькому нібито обіцяли третину статутного фонду підприємства. Натомість він мав профінансувати купівлю лінії з виробництва цигарок. Сума інвестиції – 450 тисяч доларів. Однак Махніцький вирішив входити в молдовський бізнес не безпосередньо, а вдаючи із себе європейського інвестора. Для цього у липні-серпні 2015 року він купує у мешканця Праги та свого друга Михайла Бордіяна чеську фірму «MATYJA CZ. s.r.o.». Згідно з торговим реєстром міського суду Праги, Олега Махніцього було зареєстровано засновником та генеральним директором ТОВ «MATYJA CZ.» 7 вересня 2015 року.
Зз 2007 до 2015 року року фірмою «MATYJA» володів Михайло Бордіян та його двоє партнерів (клікніть на зображення, щоб збільшити його)
Майже відразу Махніцький підписує довіреність на управління цією фірмою (із правом проведення банківських операцій) на дружину свого партнера Михайла Бордіяна Олександру.
Після цього Олег Махніцький підписує від імені ТОВ «MATYJA CZ.» контракт із польським постачальником обладнання для виготовлення сигарет на 200 тисяч євро.
Олег Махніцький стверджує, що після підписання контракт залишився у Михайла Бордіяна та Андрія Чорного (клікніть на зображення, щоб збільшити його)
Основні витрати: версія Махніцького
Запустити підприємство з виготовлення сигарет планують у місті Бєльци на півночі Молдови. Співвласниками мають стати четверо людей – Олег Махніцький, Михайло Бордіян, його син Олег, та Валерій Бантош. А директором «Pipus Grup» планують зробити Сергія Сандуца.
У своїх свідченнях Олег Махніцький стведжує, що впродовж 2015 року передав своїм партнерам обумовлені раніше 450 тисяч доларів.
- Перший транш був у липні – серпні 2015 року. 150 тисяч доларів готівкою Махніцький передав особисто Михайлу Бордіяну у ресторані «Три дороги» в Брюховичах;
- Через тиждень Махніцький, у присутності своєї дружини Катерини, передав ще 150 тисяч доларів тому ж таки Бордіяну у себе в квартирі;
- Останню частину суми — ще 150 тисяч доларів готівкою — у листопаді 2015 року передавав вже не Махніцький, а його довірена особа — Геннадій Білінський. На той час Олег Махніцький був за кордоном. На початку осені він із вагітною дружиною поїхали на пологи в США.
У своїх свідченнях Махніцький лише раз уточнює, що гроші передавав готівкою. Він також не вказує, що отримував бодай якісь розписки про отримання грошей. У декларації його дружини, яка на той час вже була членом ЦВК, ці кошти не відображені. У переліку грошових активів вказані лише 81 тисяча доларів Олега Махніцього як «кошти, позичені третім особам». Також у декларації відсутня інформація про чеську фірму чоловіка.
Тим часом 16 жовтня 2015 року у Молдові засновують товариство «Pipus Grup» — саме воно мало виробляти сигарети. На той час Олег Махніцький ще був за кордоном. У свідченнях він стверджує, що про нове підприємство дізнався лише 5 грудня, коли повернувся в Україну. Тоді ж він виявив, що його партнери заснували товариство, без його участі. Крім уже згаданих компаньйонів: Михайла і Олега Бордіянів та Валерія Бантоша, серед засновників з’являється депутат Винниківської міської рад Андрій Чорний.
Махніцький стверджує: обладнання, на яке він дав 450 тисяч доларів так і не привезли. Натомість частину грошей витратили на купівлю земельної ділянки і виробничого приміщення. Нерухомість оформили на Михайла Бордіяна, Андрія Чорного та його дружину Оксану Чорну. Як стверджує Махніцький, партнери пояснили, що не могли ввести його до засновників фірми і власників нерухомості за його відсутності.
Попри це, Олег Махніцький й далі продовжує фінансувати проект. Тепер він передає гроші готівкою Андрієві Чорному. У липні 2016 року (у присутності своєї дружини) віддає ще 60 тисяч доларів на перевезення обладнання з Придністров’я. Однак воно застрягає на митниці і у листопаді того ж року Олег Махніцький знову платить за розмитнення – а це ще 80 тисяч доларів. Щоби перевезти ці гроші через кордон вся компанія збирається на українському боці і ділить суму по 10 тисяч кожному – імовірно, щоби не декларувати її на кордоні. «Я снова оказался в безвыходной ситуации и вынужден был оплатить эти издержки» - йдеться у протоколі допиту Махніцького.
Махніцький стверджує, що і надалі передавав гроші на запуску виробництва. Мовляв, обладнання, яке врешті опинилось на підприємстві потребувало ремонту. На який він витратив ще понад 30 тисяч доларів. Ці гроші він знову передавав своїм партнерам.
Розподіл бізнесу
У листопаді 2016 року Олег Махніцький таки стає офіційним співвласником «Pipus Gruр». Йому передають 25% в статутному фонді товариства. Того ж місяця він дає довіреність на право проводити дії у підприємстві від свого імені Наталії Сандуца – дружині генерального директора «Pipus Grup».
Розподіл часток «Pipus Gruр» станом на кінець 2016 року виглядає так: по 25% мають Олег Махніцький, Валерій Бантош та Андрій Чорний молодший (депутат винниківської міськради переписав свою частку на сина після затримання на хабарі 17 жовтня 2016 року). Ще 25 % між собою ділять навпіл Олег та Михайло Бордіяни.
Станом на 2019 рік Олег Махніцький вже три роки є співвласником закордонної фірми з виготовлення цигарок і частини нерухомості у місті Бєльци в Молдові. Однак у деклараціях його дружини за 2016, 2017 та 2018 роки ці відомості не вказані.
Загострення конфлікту
Попри це виробництво так і не стартувало. Восени 2017 року Бордіяни захотіли продати свої чатки у «Pipus Gruр». Спершу запропонували Махніцькому викупити долю за 250 тисяч доларів, коли той відмовився, вони передали свою частку Андрію Чорному молодшому. Махніцького стверджує, що формальну згоду на цю операцію від його імені дала Наталія Сандуца. Четвертий засновник фірми Валерій Бантош передав Андрієві Чорному ще 5%. Відтак той зібрав 55% відсотків статутного фонду товариства.
Скрін реєстрації фірми станом на 10.10.2017
Лише після цього Олег Махніцький звертається до прокуратури Молдови. Він заявив, що його партнери обманом заволоділи його коштами – понад 600 тисяч доларів.
Дружина колишнього прокурора – Катерина Махніцька також дала свідчення молдовські прокуратурі, у яких підтвердила слова чоловіка
4 вересня 2018 року Михайла та Олега Бордіянів арештували у Молдові. Ті відсиділи в СІЗО 3 місяці, і зараз перебувають на волі. Справу, відкрито за заявою Махніцького, розглядає молдовський суд.
Версія опонентів
Версію колишніх партнерів Махніцього озвучила дружина Михайла Бордіяна Олександра. 1 липня цього року вона оприлюднила заяву «про злочинні дії Олега Махніцького, колишнього в.о. генпрокурора України». У цьому тексті вона стверджує, що Махніцький не передавав їм жодних грошей. Частку власності на молдовську фірму і нерухомість йому, мовляв, подарували, однак інвестицій після цього так і не дочекались. Натомість, самі позичали Махніцькому 60 тисяч євро, які зараз вимагають повернути.
Обладнання для виготовлення сигарет
Олександра Бордіян також стверджує, що допоки її чоловік та син були під вартою, все обладнання фірми «Pipus Gruр» арештували і передали на зберігання Олегу Махніцькому. А він, разом із Сергієм Уваровим, вивіз станки у сторону кордону з Україною.
Зараз підприємство пустує
Зараз родина Бордіянів готує позов на Махніцького про незаконне вивезення обладнання з підприємства. Раніше таку заяву вже писали адвокати Андрія Чорного та Сергія Сандуца.
Андрій Чорний-старший, колишній бізнес-партнер Махніцького, стверджує, що все обладнання на підприємство він купував за свої гроші і витратив на це пів мільйона доларів. У телефонній розмові він додав, що зараз до Молдови він не наважиться поїхати, бо там вже є ордер на його арешт.
Сучасний стан виробничих приміщень підприємства
У коментарі ZAXID.NET Олег Махніцький підтвердив, що є потерпілим у кримінальній справі, і вважає, що його обманули на 600 тисяч доларів. Будь-які деталі цієї справи коментувати він відмовився, пославшись на те, що не може розголошувати матеріалів кримінального провадження. Він також вважає, що у у деклараціях його дружини відображена правдива інформація: «По перше ми одружені були в 2015 році. Це були кошти, які я набув за своє життя, і також кошти моїх батьків, сімейні кошти. Моя дружина не все знає, що в мене було і що я робив до одруження, по-перше. По друге, якщо Ви читали уважно декларацію моєї дружини, там частина коштів зазначена, як та, що на руках в третіх осіб, там вказані суми».