Скасування газових угод в українських судах може спричинити дефіцит газу, - юрист

Економіка23 квітня 20113874

Визнання недійсною газової угоди між НАК "Нафтогаз Україна" і ВАТ "Газпром" від 19 січня 2009 року в українських судах за позовом органу державної влади в цивілізованих правових системах буде розглядатися як неприпустиме втручання держоргану в контрактні відносини між господарюючими суб'єктами. Це може призвести до дефіциту газу в Україні. Про це повідомив адвокат, юрист-міжнародник Максим Алінов.

Він пояснює, що газова угода містить так зване "арбітражне застереження" - норму, яка встановлює, що будь-які спори, розбіжності або претензії у зв'язку з цією угодою, її порушенням, розірванням або недійсністю будуть остаточно вирішуватися в арбітражі відповідно до регламенту Арбітражного інституту Торгової палати міста Стокгольм (стаття 8 угоди від 19 січня 2009 року), повідомляє ТСН.

У той же час українській судовій практиці відомі випадки, коли зовнішньоекономічний контракт, який також містив "арбітражне застереження", визнавався недійсним за рішенням українського суду - в тому випадку, якщо питання недійсності такого контракту порушувалося в українському суді не однією з його сторін, а органом державної влади (наприклад, визначеним міністерством або Генпрокуратурою), і "арбітражне застереження" не застосовується.

За словами Алінова, таке рішення українського суду не буде визнано і не буде мати юридичної сили за межами України. "Воно призведе до припинення поставок російського газу в Україні. Більш того, українська сторона сама зажене себе в глухий кут: будучи зобов'язаною виконувати рішення українського суду в силу законів України, офіційний Київ не матиме правових підстав для покупки газу для цілей споживання в Україні і для оплати такого газу. У такій ситуації - з урахуванням специфіки функціонування газотранспортної системи України - почнеться відбір частини російського газу, що проходить транзитом через українську територію для європейських споживачів. Все це дасть підстави "Газпрому" і Кремлю звинуватити Україну в провокуванні нової газової кризи на Європейському континенті; і українська сторона не буде мати аргументованих юридичних заперечень з цього приводу, оскільки в основі такого розвитку подій буде нелегітимне рішення українського суду", - пояснив адвокат.

Таким чином, за його словами, єдиним легітимним шляхом визнання недійсним або розірвання газової угоди від 19 січня 2009 року (за відсутності домовленості між "Нафтогазом" і "Газпромом") є звернення НАК "Нафтогаз України" з відповідним позовом до Стокгольмського арбітражу.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук