Спецдоповідач ООН заявив, що в Україні значно поменшало випадків катувань

На думку представника ООН, ситуація за два останніх роки покращилася

Спецдоповідач ООН заявив, що в Україні значно поменшало випадків катувань
фото UN News
Спеціальний доповідач ООН з питання катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження Нільс Мельцер уперше побував в Україні

Спеціальний доповідач ООН щодо запобігання тортурам Нільс Мельцер заявляє, що в Україні після 2016 року значно поменшало випадків нелюдського ставлення та катувань. Про це він розповів в інтерв'ю «Дзеркалу тижня» після того, як у травні-червні оцінював ситуацію щодо заборони катувань в Україні.

«Мушу сказати, що після 2016 року випадків нелюдського ставлення, катувань на території, контрольованій владою України, значно поменшало», – сказав Мельцер.

За його словами, в 2014-2016 роках «була досить поширена практика незаконних тримань під вартою, нелюдського ставлення, але відтоді ситуація з цим поліпшилася».

Він зазначив, що «в ІТТ ситуація вже більш-менш нормальна». Однак, за словами Мельцера, заяви про неналежне ставлення стосуються саме затримання — до того, як людину офіційно беруть під варту і реєструють її в журналі. «А це може тривати три дні й більше. Коли людину тримають неофіційно в камері у відділку поліції, а десь у підвалі або навіть у кабінетах слідчих, оперативників. Там можуть застосовувати серйозні побиття та катування», – сказав він.

Спецдоповідач ООН розповів, що для катування використовують електрошокери, людей підвішують у наручниках. «Навіть 14-літні чітко описали, як виконувалася щодо них ця процедура. Розповідали й про те, що на голову вдягали поліетиленові пакети, замотували липкою стрічкою на шиї, аби зробити придушення. Крім того, бували ще й усні погрози: насильства, побиття, сексуального насильства», – зазначив він.

Мельцер підкреслив, що ефективність діяльності поліцейських не має оцінюватися за плановими показниками.

Відповідаючи на питання про наявність так званих таємних в'язниць СБУ, спецдоповідач ООН сказав: «Ми зустрічалися з керівництвом СБУ, саме вони й заявили, що таких місць уже немає».

Втім, за словами Мельцера, основним джерелом інформації для нього були особи, які звільнилися або яких перевели в офіційні місця тримання з неофіційних.

«Ніхто нам не заявляв, що після 2016 року когось десь тримали в якихось місцях тримання СБУ. Говорили, що якісь невідомі десь тримали декілька днів, поки вони не погоджувалися визнати вину. Потім цих людей висаджували десь на вулиці, а вже через кілька хвилин їх забирала СБУ й офіційно везла на допит. Чи це збіг? Не думаю. Тобто методи в них еволюціонують. Заяв про такі порушення стає все менше. На мою особисту думку, цю проблему вже більш-менш вирішено», – сказав він.

Раніше повідомлялося, що Мельцер разом зі своєю командою з 20 травня до 8 червня в Україні оцінював загальну ситуацію щодо заборони катувань або інших видів поводження, що принижують людську гідність.

15 березня «Громадське» опублікувало фільм-розслідування, у якому розповіли про функціонування ізолятора Харківського управління СБУ, який офіційно не працює. Журналісти побували в ізоляторі та перевірили детальні свідчення чоловіків (здебільшого підозрюваних у співпраці із проросійськими сепаратистами, - ред.), які стверджують, що їх утримували.

Голова Служби безпеки України Василь Грицак заперечув факт існування такого ізолятора.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук