Спрощена система оподаткування зникне 1 січня 2016 року
Спрощена система оподаткування для фізичних осіб-підприємців буде в цілому скасована з 1 січня 2016 року. Це передбачено редакцією Податкового кодексу, що враховує викладені на 18 сторінках зміни і поданою на підпис голови Верховної Ради.
Згідно з цією редакції кодексу парламент щорічно, до 1 червня, переглядатиме річний обсяг виручки, який дозволяє фізособам-підприємцям працювати на спрощеній системі оподаткування, а також ставку єдиного податку, пише Інтерфакс.
«Глава 1 (Спрощена система оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва) розділу ХІV (спеціальні податкові режими) цього Кодексу втрачає силу з 1 січня 2016 року», - йдеться в перехідних положеннях до документа.
У документі збережений річний обсяг виручки, що дозволяє використовувати спрощену систему оподаткування: до 300 тис грн - без касового апарату, а за наявності касового апарату - 600 тис грн, з чотирма найнятими робітниками і з вісьмома - для сфери ресторанного бізнесу.
Ставка податку встановлюється щорічно органами місцевого самоврядування залежно від виду господарської діяльності за календарний місяць в наступних межах: для населених пунктів з населенням понад 500 тис людей - від 20 до 600 грн; з населенням від 150 тис до 500 тис - від 20 до 400 грн; для інших населених пунктів - від 20 до 200 грн.
Скорочений перелік видів діяльності, при здійсненні яких не може бути використана спрощена система оподаткування. Так, з нього виключена діяльність у сфері перевезень, розваг, окрім грального бізнесу, інжинірингу, геології, геодезії, технічних випробувань, послуги телерадіомовлення і роздрібна торгівля через торгові автомати.
Ці зміни були підтримані народними депутатами 19 листопада в ході розгляду змін до ухваленого напередодні Податкового кодексу.
Згідно з оновленою редакцією документа, спрощена система оподаткування не може застосовуватися в наступних видах діяльності: діяльність з організації і проведення азартних ігор, виробництво і продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу пива і столових вин); виробництво і роздрібний продаж паливно-мастильних матеріалів; видобуток, виробництво і інші види діяльності з дорогоцінними металами і коштовними каменями і роздрібна торгівля виробами з них; видобуток і реалізація корисних копалини; фінансова діяльність; операції з нерухомістю; оптова торгівля і посередництво в цій галузі.
Крім того, єдиний податок не розповсюджується на діяльність у сфері наземного, водного, авіаційного транспорту, надання додаткових транспортних послуг і допоміжних операцій (крім діяльності таксі, нерегулярного пасажирського транспорту і діяльності автомобільного вантажного транспорту); зовнішньоекономічну діяльність, окрім експорту програмного забезпечення і послуг з віддаленої підтримки програм і устаткування, розробки, постачання і оновлення ПЗ, а також надання послуг у сфері інформатизації.
Також кодексом виключені зі спрощеної системи оподаткування: діяльність з управління підприємствами; допоміжна діяльність у сфері державного управління; діяльність з надання послуг пошти і зв'язку, розслідувань і забезпечення безпеки; у сфері права, бухгалтерського обліку і аудиту; консультування щодо комерційної діяльності і управління, рекламна діяльність, підбір і забезпечення персоналом, роздрібна торгівля через Інтернет.
Єдиний податок не розповсюджується також на перепродаж предметів мистецтва, колекціонування і антикваріату, організацію торгів (аукціонів) витворами мистецтва, предметам колекціонування або антикваріату.
Крім того, документом також передбачено щорічне коригування ставок акцизного податку, збору за першу реєстрацію транспортного засобу, екологічний податок, плату за використання надр і видобуток корисних копалин, податок на землю, нормативно грошова оцінка яких не проводилася, збори за використання радіочастотного ресурсу, спеціальне використання води і лісових ресурсів.
18 листопада п.р. Верховна Рада України ухвалила Податковий кодекс. Документом збільшено ставки оподаткування для підприємців, які працюють на спрощеній системі оподаткування, а також скорочено перелік видів діяльності; реформується транспортний податок; вводяться жорсткі рамки застосування пільг; скорочується ставка податку на прибуток, однак розширяється база застосування податку; посилюється фіскальний тиск і розширюються повноваження податківців.
ПК викликав громадське обурення, масові акції протесту тривають по всій Україні. Підприємці висунули президенту Віктору Януковичу ультиматум - ініціюватимуть проведення Всеукраїнського референдуму про недовіру президенту і Верховній Раді, якщо Янукович не заветує Податковий кодекс.