Тимошенко засекретила дані про стан економіки: у Держбюджеті бракує 937 млн грн
У Секретаріаті Президента вважають неприпустимою практику приховування урядом реальної ситуації в державі. Про це заявив на брифінгу 27 квітня перший заступник глави Секретаріату Президента Олександр Шлапак, - повідомили ZAXID.NET у прес-службі Глави держави.
"В умовах, коли надзвичайно необхідна більша відкритість і транспарентність наших дій, коли питання постійної комунікації має бути на першому плані, на переконання президента, є абсолютно недопустимо приховувати реальну ситуацію в державі. фактично, приховати це неможливо: секрет з розвитку економічної ситуації є секретом полішинеля", - сказав він.
При цьому Шлапак зазначив, що за рішенням уряду, у 2009 році "суттєво змінено річний план статистичних спостережень у напрямку зменшення періодичності підготовки та оприлюднення статистичної інформації".
"Йдеться насамперед про показники валового внутрішнього продукту, реальні доходи населення, виконання державного бюджету, залишки коштів на єдиному казначейському рахунку. При цьому уряд припинив щоденне інформування навіть глави держави про два останні показники", - сказав він.
Крім того, Шлапак заявив, що ситуація в національній українській економіці продовжуватиме погіршуватися, якщо уряд не розпочне скоординовані економічні зміни.
"Нам необхідно робити зміни, але, на превеликий жаль, ми цих змін не робимо ні в сенсі бюджету, ні в сенсі Пенсійного фонду або податку на додану вартість, або енергетичного споживання. Якщо цього не поміняти, то ми ідемо досить швидкими кроками до наростання проблем", - сказав він.
Водночас, на думку Шлапака, сьогодні складно мати всебічне уявлення про економічну ситуацію через рішення уряду не публікувати статистику, яка стосується економічного розвитку.
Ілюструючи погіршення економічної ситуації, він назвав такі показники, як падіння промислового виробництва, зростання індексу споживчих цін, накопичення невідшкодованого податку на додану вартість та заборгованості по виплаті заробітної платні.
Шлапак наголосив, що розрахований на нереалістичних показниках бюджет має бути переглянутий, щоб уникнути подальшого загострення економічної ситуації і враження найбідніших верств, таких, як пенсіонери.
"Перегляд макроекономічної конструкції сьогодні не є самоціль. Нам треба розуміти, на якому ґрунті ми стоїмо", - сказав він.
За словами Шлапака, невиконання загального фонду державного бюджету на підсумками першого кварталу становить 937 мільйонів гривень.
"Порівняно з попереднім роком доходи загального фонду державного бюджету зменшилися на 2 мільярди 216 мільйонів", - сказав він.
Такі ж проблеми, за його словами, виникли у в місцевих бюджетах, через що уряд був змушений активно використовувати джерела для погашення дефіциту бюджету (4,5 мільярда або половина річного плану уже профінансовано за перший квартал).
Недофінансовано майже на 1 мільярд видатки загального фонду бюджету, з них по захищеним статтям - 387 мільйонів. Фінансування Пенсійного фонду в основному відбувається за рахунок дотацій з єдиного казначейського рахунку.
Шлапак передав позицію Віктора Ющенка, який закликає до початку дискусії з приводу оптимізації бюджету принаймні всередині уряду.
"Президент наполягає також на тому, щоб фінансові плани Пенсійного фонду та НАК "Нафтогаз України" були переглянуті і приведені у відповідність до реальної економічної ситуації, а також, щоб уряд разом з Державною податковою адміністрацією звернулися до проблеми компенсації ПДВ", - сказав він.