У Стамбулі почалося засідання Синоду Вселенського патріархату

На Синоді, який триватиме з 9 по 11 жовтня, можуть розглянути питання надання Україні томосу

У Стамбулі (Туреччина) розпочалося засідання Синоду Константинопольського (Вселенського) патріархату, на якому можуть затвердити томос щодо автокефалії української православної церкви. Чергове засідання Синоду – зібрання найвищих ієрархів – пройде з 9 по 11 жовтня. Саме на цьому засіданні, швидше за все, розглядатимуть українське питання.

Синод відбуватиметься за зачиненими дверима, а його порядок денний офіційно не повідомляється. Наразі єдина офіційна інформація від Константинопольського патріархату – засідання Синоду почалося о 10:00 за київським часом 9 жовтня.

Як повідомляє BBC, у прес-службі Константинопольського патріархату у розмові не змогли підтвердити чи спростувати інформацію про можливе затвердження томосу щодо автокефалії під час засідання Синоду. Разом з тим, низка джерел BBC, ознайомлених з процесом надання томосу, вказують, що, швидше за все, під час засідання Синоду схвалять певне рішення з українського питання. Проте достеменно невідомо, яким саме воно буде.

З боку представників Константинополя останніми днями звучала інформація, що надання автокефалії перебуває на «фінішній прямій».

Крім того, Синод Константинопольського патріархату може обговорити зняття анафеми (відлучення від церкви) з нинішнього керівника УПЦ Київського патріархату Філарета. Його називають одним з найімовірніших претендентів на пост глави майбутньої помісної української церкви. Проте на заваді цьому може стати накладена на нього ще в 1997 році з боку РПЦ анафема. Саме Філарет у 90-х роках минулого століття очолив частину ієрархів УПЦ, які від'єднались від РПЦ і почали розбудовувати незалежну українську церкву, яку наразі не визнають інші православні церкви світу.

Як відомо, зараз в Україні існує тільки одна канонічна і визнана іншими церквами світу структура – УПЦ Московського патріархату. УПЦ Київського патріархату та Українська автокефальна православна церква (УАПЦ) наразі світовим православ'ям невизнані. Ці дві церкви, а також частина єпископів УПЦ МП, звернулись до патріарха Варфоломія з проханням надати автокефалію. Це викликало різку негативну реакцію РПЦ, голова якої Кирило 31 серпня зустрівся з Вселенським патріархом та намагався переконати відкласти українське питання.

Проте вже на початку вересня відбувся Синакс (зібрання архієреїв) Вселенського патріархату, на якому була теоретично обґрунтована можливість надання українській церкві автокефалії.

Російська ж церква наполягає, що Константинополь не має права цього робити, хоча історія свідчить про протилежне.

Вже у вересні Вселенський патріарх призначив двох екзархів до України, які займаються перемовинами щодо створення в Україні автокефальної церкви та проведенням об'єднавчого собору. Саме на цьому соборі, який відбудеться після рішення Константинополя щодо надання автокефалії, мають обрати главу нової церкви, який і отримає томос від Вселенського патріарха.

Останні події та призначення екзархів Вселенського патріарха в Україні призвели до того, що РПЦ частково припинила церковне спілкування з Константинополем. Таке ж спілкування припинили і підпорядковані Московському патріархату Українська та Білоруська православні церкви. В РПЦ вважають, що Константинополь посягає на їхню канонічну територію та наполягають, що Вселенський патріарх не має права надавати автокефалію українській церкві. Натомість Константинополь неодноразово наголошував, що Україна є канонічною територією Вселенського патріархату, оскільки передачі Київської митрополії Москві не відбулося.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук