У Міністерстві аграрної політики назвали три моделі запуску ринку землі

Економічний ефект від появи нового ринку складе $7-8 млрд

ЕкономікаРоман Ганкевич, 25 вересня 20163211
Перший заступник міністра аграрної політики Максим Мартинюк

Міністерство аграрної політики бачить три можливі моделі запуску ринку землі в Україні. Про це у своїй статті в «Дзеркалі тижня» написав перший заступник міністра аграрної політики і продовольства України Максим Мартинюк.

Перша - це продовження мораторію на тривалий термін за умови, що держава візьме на себе зобов'язання щодо викупу паїв у охочих їх продати. За оцінками міністерства, свої ділянки хочуть продати близько мільйона громадян України. Якщо залишити мораторій у нинішньому варіанті, пише Мартинюк, Україна просто вийде на ще більшу лендлордизацію сільського господарства, коли агрохолдинги будуть нарощувати свої наділи через оренду, а для власників паїв продовжать діяти мінімальні орендні ставки.

Друга модель - запуск ринку землі у форматі продажу прав оренди, який раніше запропонувало міністерство у законопроекті «Про обіг земель сільськогосподарського призначення». Право оренди стане активом, який можна буде продавати. Але для пайовиків це знову-таки мало що змінить, крім того, що вони будуть отримувати невелику премію з кожного перепродажу прав оренди на свою земельну ділянку. «При реалізації цього сценарію відбудеться незначне косметичне пожвавлення у всіх сегментах земельного ринку, але глобального реформаторського ефекту для галузі ця модель не матиме», - пише заступник міністра.

Третя модель - поетапний запуск ринку землі. В рамках цієї моделі на першому етапі, протягом двох років, на продаж виставляється частина державного земельного банку - до 1 млн га. На другому етапі ринок землі відкривається для приватних осіб, у яких вже буде орієнтир цін. Вони зможуть продати свої ділянки як приватному інвестору, так і державі. При цьому іноземці не будуть учасниками ринку.

«Не вважаю за потрібне приховувати, що є затятим прихильником третьої моделі, оскільки вона найбільш ліберальна з усіх можливих найближчим часом в Україні. Але я готовий підтримати будь-який варіант і будь-яку конфігурацію земельної реформи, яка дозволить 7 млн осіб реалізувати своє гарантоване не просто Конституцією, але самим здоровим глуздом, право розпорядитися своєю приватною власністю», - заявив Мартинюк.

За попередніми оцінками, економічний ефект від появи нового ринку складе $7-8 млрд.

Нагадаємо, 10 листопада 2015 року Верховна Рада продовжила заборону на продаж сільськогосподарських земель до 1 січня 2017 року. 7 грудня відповідний закон підписав президент.

У березні цього року в уряді повідомили, що з січня 2017 року почати торгівлю державними землями сільськогосподарського призначення, а з 2019 року дозволити українцям торгувати землею сільськогосподарського призначення, що знаходиться в приватній власності.

Втім, цього місяця міністр аграрної політики Тарас Кутовий запропонував продавати не землю, а право на її оренду.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук