У Звенигороді на місці археологічної пам'ятки «Львівгаз» прокладає газопровід

Археологи занепокоєні, що через земляні роботи втратять шар із унікальними знахідками

СуспільствоЮлія Девда, 26 червня 2018, 21:41 1062 1

У вівторок, 26 червня, наукові співробітники науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України та Інституту українознавства заявили про незаконне проведення земляних робіт із прокладання газопроводу у північно-східній частині села Звенигород, що розташоване у Пустомитівському районі. За їхніми словами, тиждень тому тут з'явилася техніка, яка почала рити траншею та прокладати газопровід. Науковці побоюються: через таку діяльність ПАТ «Львівгаз» вони можуть втратити частину старовинних знахідок.

«На місці, званому Боярський квартал, залягають релікти садибної забудови XII ст. Вона стояла до навали татар у 1241 році. Територію огородили парканом, побудували на ній слюсарну, ковальську, склоробну і ювелірну майстерні. Ще був склад із продукцією, яку відвозили на ринок. В одній із майстерень, розкопки якої проводили ще у 1986 році, виявили понад 5 тисяч різноманітних артефактів», – розповіла співробітниця Інституту українознавства, дослідниця літописного Звенигорода Віра Гупало.

Проте розкопки давнього поселення, як кажуть археологи, під загрозою. Траншея, яку прорили на глибині майже півтора метра, зачепила культурний шар із можливими унікальними знахідками.

«Згідно з Законом України "Про охорону культурної спадщини", будь-які земляні роботи на території пам'ятки археології національного значення можуть відбуватися тільки після погодження з Міністерством культури України й на підставі дозволу на проведення таких земляних робіт, що його видає Міністерство культури України», – пояснив доцент кафедри реставрації «Львівської політехніки» Василь Петрик.

Тим часом у ПАТ «Львівгаз» переконують: мають погоджений проект заміни старого газопроводу на новий, а про те, що під землею, яку викопують для нього, є історичні знахідки, не знали.

«Існуючий газопровід проклали ще декілька десятиліть тому, відтак він аварійний. І ми його замінюємо. Не розумію позиції археологів: чому вони до нас не звернулися, коли почули, що ми почали його там прокладати?», – пояснив голова правління ПАТ «Львівгаз» Юрій Войсович.

Наразі на території Боярського кварталу у Звенигороді роботи призупинили. Вчора, 25 червня, науковці звернулись до Львівської обласної державної адміністрації та Львівської обласної прокуратури, вимагають припинити їх взагалі.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук