Ukrainie grozi gospodarcza izolacja
Ukrainie grozi gospodarcza izolacja. O tym czytamy w liście Amerykańskiej Izby Handlowej do prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza z 23 lutego 2011 roku.
Autorzy listu zwracają uwagę na to, że najnowsze zmiany przewidują wprowadzenie państwowego monopolu na eksport produktów spożywczych i rolniczych, oraz proszą prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza o wtrącenie się w sytuację - informuje TSN.
"W taki sposób ustawa de iure i de facto zlikwiduje wolny rynek i ustali państwowy monopol na eksport produkcji spożywczej i rolniczej" - czytamy w liście.
Przedstawiciele Amerykańskiej Izby Handlowej odnotowują, że przyjęcie zmian do ustawodawstwa faktycznie doprowadzi do ustalania kontroli państwa nad rynkiem zbożowym. Oprócz pogorszenia reputacji Ukrainy i wyrządzania finansowych i handlowych szkód, te prawne kroki - zdaniem AIH - naruszą szereg ustaw i zobowiązań prawnych na rzecz wsparcia wolnego handlu i zagranicznych inwestycji, które wziął na siebie nasz kraj w ramach ŚOH i innych międzynarodowych i dwustronnych umów.
Przymusowe obniżanie cen na wewnętrznym rynku ze strony eksportera monopolisty może wyrządzić szkodę rolnikom, zagrażać likwidacją kilku tysiącom przedsiębiorstw, które zajmują się produkcją i eksportem towarów rolnictwa, ponieważ nie będą w stanie sprzedawać swojej produkcji za sprawiedliwą cenę.
W liście również podkreślono, że w razie przyjęcia zaproponowanych zmian gwałtownie obniżone zostanie finansowanie, dostępne dla rolników i przedsiębiorstw przemysłu spożywczego, ponieważ dziś nadają je zagraniczni i krajowi inwestorzy – firmy zajmujące się handlem i eksportem.
Poza tym AIH ostrzega przed ewentualnym zawieszeniem operacji biznesowych, prowadzonych przez głównych inwestorów zagranicznych, aż do ich wyjścia z ukraińskiego rynku; może dojść do krytycznej sytuacji, związanej z dopływem nowych inwestycji w rozwój infrastruktury gospodarki rolnej i przemysłu spożywczego; przeciwko państwu Ukrainy mogą zostać wniesione wielomiliardowe międzynarodowe powództwa w związku z utratą inwestycji i dochodów.
Równocześnie AIH potwierdza gotowość do dalszej współpracy z kierownictwem Ukrainy w zapewnieniu przestrzeżenia zasad wolnego rynku w sektorze rolniczym.
Przypomnimy, w projekcie znowelizowanej ustawy "O wsparciu państwowym dla gospodarki rolniczej Ukrainy" deputowani proponują pozwolić na eksport ziarna z Ukrainy tylko agentom państwowym albo producentom. Projekt ustawy proponuje określić, że eksport przedmiotów państwowej regulacji cenowej pozwolono prowadzić wyłącznie producentom rolnym takich przedmiotów na poziomie obrębu własnej produkcji oraz Agentowi Państwowemu ds. zapewnienia eksportu przedmiotów państwowej regulacji cenowej.
Według dokumentu, listę takich przedmiotów określa Gabinet Ministrów corocznie na podstawie wyników monitoringu rynku rolnego.