Україна - на шостому місці в світі за експортом пшениці
Незважаючи на вимушене (через минулорічну посуху) квотування експорту зерна, у поточному році Україна посідає 3 місце (16,7% світового ринку) за обсягами експорту ячменю, 4 місце (6%) за експортом кукурудзи й 6-е (5,4%) – за обсягами експорту пшениці.
Попри несприятливі природні умови 2010 року, вітчизняним аграріям вдалось виростити 39,2 млн. тонн зерна, з яких 16,8 млн – пшениця, 11,9 млн – кукурудза й 8,5 млн тонн – ячмінь, повідомили ZAXID.NET в Департаменті інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату КМУ.
Проте, оскільки врожай-2010 все-таки виявився меншим очікуваного (48 млн. тонн), Уряд в жовтні минулого року був змушений ввести експортні квоти та інші елементи захисту внутрішнього ринку. У кінці 2010-го обмеження продовжені до 31 березня поточного року, але сумарний розмір квот збільшено на 1,5 млн. тонн – до 4,2 млн. тонн.
Загалом з початку маркетингового року фактичні обсяги експорту зернових культур з України склали 7 млн тонн: пшениці – 2,6 млн, ячменю – 2,4 млн тонн (повністю використано можливості експорту) та кукурудзи – 1,9 млн тонн.
7 лютого 2011 року директор Торгового представництва США з питань Росії і Євразії Бетсі Хефнер зустрілася з представниками Мінекономрозвитку та Міністерства аграрної політики і продовольства. Під час зустрічі американська сторона висловила певні зауваження до політики на ринку зерна в Україні, зокрема, стосовно квотування експорту й залучення зернотрейдерів до фінансування посівної шляхом форвардних закупівель, що пропонувалось трактувати як протиріччя вимогам Світової організації торгівлі.
Але постанову Кабінету Міністрів України про квотування – на виконання норм СОТ – було відповідним чином нотифіковано та розповсюджено через Секретаріат СОТ. Позиція Української сторони була представлена 18 листопада 2010 року у рамках офіційного засідання Комітету СОТ з питань сільського господарства, а також на зустрічі з представниками Департаменту з питань сільського господарства США, Торгового представництва США та Постійного представництва США при СОТ.
З метою виконання Україною міжнародних зобов’язань, беручи до уваги, що зазначені угоди є ратифікованими та набули чинності відповідно до національного законодавства, було прийнято розпорядження Кабінету Міністрів України (№ 2274-р від 29.11.2010 р.) «Про деякі питання експорту окремих видів сільськогосподарської продукції», яке передбачало вивезення певних видів зернових культур з урахуванням міжнародних зобов’язань.