Україна програла позов «Татнафти» на $100 млн в Міжнародному арбітражі
Україна програла судовий позов на $100 млн російській компанії «Татнефть» в Міжнародному арбітражі у справі «захоплення акцій» АТ "Укртатнафта". Про це повідомив міністр юстиції України Павло Петренко. Він також заявив, що уряд готує апеляцію, передає «Інтерфакс-Україна».
«Є рішення суду, яке ще не вступило в законну силу. Воно задовольнило частково позов цієї компанії, сума позову близько $100 млн. Зараз ми готуємо апеляцію. Вона буде подана до кінця місяця», - сказав Петренко.
«Укртатнафта» була створена відповідно до указів президентів України і Татарстану в 1994 році на базі Кременчуцького НПЗ (Полтавська обл.). На сьогодні товариство є спірним активом для України і Татарстану. Позов до держави Україна було подано татарами ще 2008 р. Вони заявили про рейдерське захоплення підприємства групою «Приват» Ігоря Коломойського, яке відбулось через неправомірні рішення українських судів, завдяки яким, «Татнефть» та ще двоє зарубіжних партнерів позбавилась акції у спільному підприємстві.
З моменту створення «Укртатнафти», 43,1% акцій компанії належали НАК «Нафтогаз України», 28% - Міністерству майна і земельних ресурсів Татарстану, 9,96% - американській SeaGroup International PLC (100% цієї компанії належить «Татнефти»), 8,3% - швейцарській AmRuz Traiding AG (49% належить «Татнефти»). Безпосередньо "Татнефть" була прямим власником 8,6%.
За інформацією експерта паливного ринку Сергія Куюна, директора ВАТ «Консалтингова група А-95», група «Приват» отримала контроль над підприємством у 2007 році. Коли, через суд, поставила «свого» директора Павла Овчаренка. Проти попереднього керівника Сергія Глушка, який був лояльним до татарських акціонерів, генеральна прокуратура порушила кримінальну справу за зловживання службовим становищем при закупівлі нафти, яку згодом було закрито.
У травні 2007 року Господарський суд Києва задовольнив позов Фонду державного майна про визнання незаконними вексельних операцій з купівлі американською та швейцарською компаніями акцій «Укртатнафти». Пізніше ці акції були списані на рахунки самої «Укртатнафти» і продані на аукціоні за 2,1 млрд грн компанії «Корсан», що контролюється групою «Приват». За схожою схемою була відсуджена частка «Татнефти» та міністерства майна і земельних ресурсів Татарстану. В результаті, «Корсан» став власником 48,2% «Укртатнафти».
Після того як татарські акціонери втратили оперативний контроль над спільним підприємством, «Татнефть» припинила постачання нафти на завод і навесні 2008 року звернулася в Міжнародний арбітраж, де висунула Україні претензій щодо відшкодувати $520 млн збитку. Пізніше сума позову була збільшена до $2,4 млрд.
Міжнародний комерційний арбітраж (Париж) 29 липня виніс рішення, де частково задовольнив претензії позивача.
«Захисту вдалося відбити претензії «Татнефти» у частині компенсації вартості товарних залишків на НПЗ на момент захоплення, а також істотно скорегувати оціночну вартість татарського пакету акцій», - на умовах анонімності повідомило джерело у Мінюсті виданню «ЛIГАБiзнесIнформ».
Натомість Сергій Куюн у статті для ZN.UA пише про те що, інформацією про суму штрафу дуже різниться від $112 млн до $1,34 млрд (від 1,5 млрд грн до 17 млрд грн).