Україна забезпечує 25% виробництва м’яких ягід у Східній Європі
Україна забезпечує 25% східноєвропейського виробництва м’яких ягід (суниця, смородина, малина тощо) і 10% - твердих ягід (вишня, черешня). Про це під час IV Національного дня саду повідомила експерт плодоовочевого ринку Східної Європи Тетяна Гетьман, інформує прес-служба Ради з питань експорту продовольства (UFEB).
«Серед країн Східної Європи Україна забезпечує майже 25% виробництва м’яких ягід і приблизно 10% - твердих ягід. Але в експорті нас майже не помітно. Це і є відповідь на запитання, чому наші виробники не мотивовані виходити на зовнішній ринок – поки що вистачає внутрішнього збуту. Поки що маржа достатня. Але це тимчасово. Ми мусимо думати про експорт», - сказала Тетяна Гетьман.
За її словами, споживання свіжих ягід у світі щорічно зростає на 15%. Головні споживачі – це США, Росія, Німеччина, Великобританія, Бельгія та Франція. Майже половина світового обсягу торгівлі припадає на суниці, споживання яких зростає щороку приблизно на 3-5%. Але з кожним роком ця ягода незначно поступається своєю часткою лохині та малині, які є лідерами за темпами зростання продажів у світі (17-20% щорічно).
За словами Тетяни Гетьман, обсяг ринку твердих ягід в Україні складає близько 65 тис. тонн або $53 млн, а м’яких - 55 тис. т або $51 млн.
Також зазначається, що у 2010-2013 роках в Україні відбувся бум нових ягідних насаджень. Лідерами за розширенням виробничих площ є малина, лохина і смородина. За словами експерта, зниження ціни сприятиме зростанню споживання цих ягід на внутрішньому ринку. У той же час ціни на черешню та суницю лишатимуться стабільними, оскільки процес розширення плантацій під ними загальмувався.
Тетяна Гетьман прогнозує, що в Україні й надалі продовжуватиметься розвиток сегменту заморозки ягід, кооперації виробників, а також вирощування органічної продукції на експорт.
Нагадаємо, раніше ZAXID.NET інформував, що обсяг експорту лохини з України у 2016 році збільшився в чотири рази в натуральній формі і в тричі у грошовій формі, досягнувши 90 млн грн. Між тим, цього року через морози аграрії прогнозують втрату половини врожаю фруктів та ягід.