Українські компанії шукають капітал у Польщі
На Фондовій біржі у Варшаві зареєстровано 398 компаній, зокрема 28 закордонних. Аж шість із них працюють в Україні, хоча зареєстровані на Кіпрі чи в Люксембургу.
Всі вони походять із східної, російськомовної частини країни. Більшість працює в аграрному секторі. Можемо вже говорити про певний тренд серед фірм з-за східного кордону, які дедалі частіше намагаються отримати кошти для діяльності через варшавський ринок.
Україна, як відомо, є одним із провідних виробників і експортерів товарів сільського господарства і переробної промисловості у світі. Місцеві фірми сьогодні шукають капітал. Його легко можна здобути на біржі.
Вже чотири роки на Фондовій біржі у Варшаві (GPW – Giełda Papierów Wartościowych) котується « Astarta » – підприємство, яке займається виробництвом цукру (основне виробництво), вирощуванням збіжжя та худоби, а також «Кернер» – виробник рослинних жирів.
На початку листопада на Варшавській фондовій біржі дебютувала компанія «Агротон» , яка зареєстрована на Кіпрі, але провадить діяльність в Україні.
«Агротон» є одним із найбільших в Україні аграрних підприємств. Воно було засноване 1992 року. Фірма працює в Луганській області (офіційна Інтернет-сторінка підприємства має кілька іншомовних версій, але чомусь немає української). «Агротон» вирощує пшеницю, соняшник, кукурудзу, ріпак. Фірма орендує 151 тис. гектарів сільськогосподарських угідь, крім того, займається скотарством, вирощує свиней, птицю, займається також масштабною промисловою переробкою продовольчих товарів – фірма виробляє борошно, випічку, кондитерські вироби, рафіновану соняшникову олію, майонез, мед (з нього й починали), макарони, твердий сир, масло.
Завдяки Варшавській біржі компанія отримала через продаж акцій 153 млн злотих без відрахування податків. Попит на акції підприємства значно перевищив пропозицію. Після дебюту рейтинги зросли.
„Це принесе систематичний ріст вартості нашої фірми в наступні роки, в якому зможуть брати участь наші нові акціонери”, - говорить Юрій Журавльов, засновник і керівник «Агротону».
Цінні папери «Агротону» вже рік котуються на біржі у Франкфурті, проте ця емісія не зовсім виправдала сподівання компанії. Тепер на GPW внесено 26% паїв. Українці не виключають введення єврооблігацій на ринок варшавської біржі цінних паперів.
Доходи «Агротону» у першій половині 2010 р. становили $63,95 млн ($47,91 млн в аналогічному періоді минулого року). Вартість компанії може сягнути 500 млн злотих.
Натомість 1 грудня на GPW з’явився «Milkiland N.V». Компанія зареєстрована в Голландії, але виробництво і продаж веде передусім в Україні (звідки і походить) та Росії. «Milkiland» виробляє головним чином молокопродукти. Перші торги закінчилися зростанням – ціна акції становила 34,68 злотих, що задемонструвало зростання на 2,66% порівняно з емісійною ціною.
Ймовірно, найближчими місяцями у Варшаві дебютуватимуть нові українські компанії.
Черговою українською фірмою, яка висловила бажання розмістити свої акції на Фондовій біржі, є «Агроліга», яка виробляє соняшникову олію, а також вирощує зернові та худобу.
Група «Агроліга» планує, зокрема, запустити другу лінію виробництва соняшникової олії (2011 р.), а в наступні роки збільшити склади і кількість тари для зберігання соняшникової олії, купівлю розливної лінії і лінії пляшкування олії, а також купівлю пристрою для сортування продуктів переробки.
До входження до WGPW ще в листопаді був готовий «Geo-Alliance», що належить мільярдерові-олігарху Віктору Пінчукові з Дніпропетровська (зятю колишнього президента Кучми). Компанія займається видобутком нафти і газу. Вона володіє вісьмома свердловинами (Луганськ, Харків, Суми, Полтава, а також Чернівці на заході України) і хоче відкривати нові. У І півріччі 2010 року доходи «Geo Alliance» сягнули позначки 144,5 млн грн (близько 15 млн євро), а чистий дохід становив 73 млн грн (7,6 млн євро).
Однак 1 грудня керівництво повідомило, що переносить свій біржовий дебют, не зважаючи на те, що записів на акції було зроблено чимало. «У зв’язку з невигідними ринковими умовами, компанія вирішила відкликати публічну пропозицію на акції», - було зазначено в офіційному повідомленні.
Українські ЗМІ, коментуючи цю подію, звертали увагу на погіршення ситуації на світових фінансових ринках, зокрема на ситуацію в Ірландії і кількох інших країн єврозони, а також зріст процентних ставок у Китаї. Один з аналітиків у коментарі для Інтернет-видання kommersant.ua стверджує, що у Варшаві є вже багато українських активів і важко буде знайти на них попит.
Два роки тому компанія ІСД Польща – Індустріальний союз Донбасу, який є власністю Сергія Тарути, Олега Мкртчана, Віталія Гайдука, планувала виставити свої акції на GPW. Компанія зробила найбільшу українську інвестицію у Польщі. У цей час їй належали Гданська корабельня (підприємство, з якого підчас історичного страйку 1980 року виросла «Солідарність») та металургійний комбінат «Huta Częstochowa», який є найбільшим і найсучаснішим виробником грубої бляхи у Польщі.
Однак у ІСД виникли труднощі (і в Польщі, і в Україні), компанія розкололася і відмовилась від планів щодо біржі. Сьогодні «Huta Częstochowa» надолужує втрати, викликані кризою, і вже підписала довготермінові контракти. Гданську корабельню контролюють зараз дві кіпрські компанії – «Industrial Steel Holding Co Limitem» та «Frankiro Holdings Limitem».
Однак, на думку експертів Західного банку WBK, (який вводив «Агротон» на Варшавську біржу), незабаром на Варшавській фондовій біржі з’являться нові компанії з-за східного кордону. Найімовірніше, це будуть фірми, що працюють у харчовій та видобувній галузі. Ці слова підтверджує підготовка до емісії компанії « Sadovaya Group ». Це зареєстрований у Люксембургу український виробник енергетичного вугілля. 2009 року фірма пережила втрати, але протягом трьох кварталів 2010 року компанія вийшла на дохід обсягом $7,9 млн. Компанія хоче модернізувати свої наявні шахти та придбати нові родовища. Перші торги заплановані на 30 грудня 2010 року.
Компанії зі Східної Європи цікавляться Варшавською біржею, а не, наприклад, київською чи іншими, тому що тут акції ціняться дорожче і капітал отримати легше.
„Ми вибрали Варшавську біржу як місце торгів з огляду на її статус лідера в регіоні і потенціал, який вона дає нашій компанії на майбутнє”, – підтверджує цю думку Олександр Толстоухов із «Sadovaya Group». Вже зараз польська біржа має більше закордонних компаній, ніж Відень чи Прага, не кажучи про Будапешт (лише 6) чи Бухарест (заледве одну).
Автор – журналіст щоденного видання „Super Nowo ści ”, також двомісячника „Karpacki Przegl ąd Gospodarczy ” („Карпатський економічний огляд”) у Жешові.