Українці з оптимізмом чекають на завершення кризи
У вересні 2009 року продовжилося поліпшення споживчих настроїв, яке спостерігалося ще у серпні. Значення індексу споживчих настроїв (ІСН) зросло на 1,5 пункту та становило 64,7. І хоча воно ще трохи поступається попередньому піку у 71, зафіксованому у травні 2009 року, та набагато нижче «докризового» рівня у 96, що спостерігався майже рік тому – у серпні 2009 року, можна говорити про поступове відновлення оптимізму споживчих настроїв. Така тенденція цілком відповідає економічній ситуації в Україні та світі, що починають оговтуватися від кризи. Такі результати дослідження споживчих настроїв в Україні, проведеного спільно компанією GfK Ukraine і Міжнародним центром перспективних досліджень.
Як поінформували ZAXID.NET експерти, вересневий приріст ІСН досягнуто «за рахунок майже рівноцінного внеску економічних настроїв та оцінок поточного становища». Індекс економічних очікувань додав 1,3 пункту до значення 70,7, а індекс поточного становища – 1,8 пункту до значення 55,9.
Більшість складників ІСН також зростали. Лише короткострокові економічні очікування погіршилися на 4,7 пункту до значення 55,6, і схильність до споживання зменшилася на 0,5 пункту до значення 63,4.
Індекс очікуваних змін особистого матеріального становища, навпаки, продемонстрував найбільше зростання на 5,6 пункту та сягнув значення 74,8. Це більш як у півтора разу вище за значення індексу поточного особистого матеріального становища, що, попри зростання на 4,1 пункту, становив лише 48,3. Тобто матеріальне становище більш як 75% населення України погіршилося за останніх півроку, проте майже 40% очікують на його поліпшення впродовж наступних півроку.
Суттєве поліпшення очікувань щодо динаміки безробіття на 11,2 пункту до значення 137,0, та трохи помірніше зменшення інфляційних очікувань на 5,4 пункту до значення 184,3 на початку осені 2009 року вказують на дедалі більшу переконаність громадян України в тому, що економічна криза добігає кінця. Оптимізму додають позитивні сигнали, що надходять із зовнішніх ринків, а також стабілізація та навіть певне зростання курсу національної валюти.