Українці знову почали масово купувати валюту
У червні українці купили в банків 1,725 мільярда доларів, що є рекордним показником, починаючи з лютого. Причиною цього стало незначне (на 0,15%) зниження курсу гривні. Про це повідомили в Національному банку. В той же час, протягом минулого місяця населення продало банкам лише 1,212 мільярда доларів. Це також стало рекордом, але вже починаючи з грудня.
Як інформує Комерсант-Україна, негативне сальдо валютних торгів у розмірі 513 мільйонів доларів було покрите за рахунок інтервенцій НБУ. Минулого місяця регулятор продав 698,8 мільйона доларів зі своїх резервів, зменшивши їх на 1,6% - до 27,343 мільярда доларів.
Цікаво, що ще у травні готівковий валютний ринок демонстрував зворотню тенденцію. Тоді населення продало банкам на 77,4 мільйона доларів більше валюти, ніж купило. Обсяги купівлі та продажу валюти населенням були менші, ніж у червні, на 637 мільйонів доларів і 47 мільйонів доларів відповідно. В цілому середній щомісячний обсяг купівлі населенням валюти з початку року становив 1,3 мільярда доларів, за винятком лютого, коли було куплено 2,178 мільярда одиниць американської валюти.
Статистикою, оприлюдненою НБУ, здивовані вітчизняні банкіри. "Населення не могло купити стільки валюти, - упевнений скарбник одного з найбільших банків.- Ми не бачили черг в каси. Активний попит з'явився лише з 25 червня, коли став зростати курс долара, але це не вплинуло на динаміку всього місяця".
Показник міжбанківського ринку - валютний індикатор - з 1 по 11 червня стабільно становив 7,62-7,63 грн за долар, 12 червня він виріс до 7,63-7,65 грн за долар, а потім - з 7,66-7,70 (24 червня) до 7,70-7,73 грн за долар (30 червня). В цілому за червень офіційний курс гривні девальвував до долара на 0,15%.
Більшість скарбників банків зафіксували підвищення попиту на валюту в обмінних кіосках тільки на початку липня. "Ми спостерігали попит населення на початку місяця, що пов'язано зі зміною курсу долара на міжбанку. Але з 7 липня попит почав падати", - відзначив директор казначейства Райффайзен Банку Аваль Володимир Кравченко.
При цьому середній курс продажу готівкового долара досягнув двомісячного максимуму тільки 3 липня, коли зріс до 7,9105 грн. Після цього американська валюта знову почала дешевшати.
Радник голови правління Укргазбанку Олександр Охрименко вважає, що долари купували підприємці, які прагнуть мінімізувати податки і розраховуються з персоналом і постачальниками валютою. "Люди хочуть доларами розраховуватися. Тіньовій економіці легше виходити з кризи, тому попит на долари збільшився", - переконаний він.
На думку банкірів, у зв'язку з кризою тіньова економіка стала розвиватися активніше, і лише за розрахунками Нацбанку, вона вже досягла 47,2%. Ще однією причиною збільшення обсягів купівлі валюти експерти називають зростання валютних вкладів населення в червні - на 408,6 мільйона доларів або 3,206 мільярда гривень.
Банківські експерти також прогнозують, що попит на валюту надалі зменшуватиметься, оскільки НБУ стабілізує курс гривни своїми інтервенціями. Чинником, здатним стимулювати новий стрибок попиту, може стати підвищення мінімальної заробітної плати, що ініціюється депутатами.
Нагадаємо, напередодні Національний банк заявив, що не бачить підстав для подальшої девальвації курсу гривні.
За словами виконавчого директора з економічних питань НБУ Ігоря Шумила, восени гривня сильно подешевшала через високий рівень інфляції в Україні. Зараз же навіть девальвація в один відсоток на місяць є негативним прогнозом, який не повинен справдитися.