Уряд запропонував «Енергоатому» майнити криптовалюту на АЕС
Дешеву електроенергію можуть пустити на майнінг, а пільговий тариф для населення на перші 100 кВт-год електроенергії – скасувати
Міністерство енергетики та захисту навколишнього середовища України звернулось до НАЕК «Енергоатом» з пропозицією розглянути можливість майнінгу криптовалют. Відповідне доручення т.в.о. міністра енергетики Ольги Буславець було надіслано до директорату розвитку ядерної енергетики й атомної промисловості «Енергоатому», повідомив депутат Гео Лерос зі «Слуги народу», а також низка українських ЗМІ, у вівторок, 5 травня.
«..У зв'язку з профіцитом базової генерації доручаю… опрацювати разом з ОП «Енергоатом-Трейдинг» ДП «НАЕК Енергоатом» нормативні та технічні питання можливої реалізації проектів щодо майнінгу криптовалюти з метою забезпечення додаткових ринків збуту електроенергії, виробленої атомними електростанціями», – сказано в дорученні.
фото Гео Лероса
Зазначимо, що необхідність великої кількості електроенергії обумовлена технологічними особливостями майнінгу (видобування) криптовалюти, які є досить енергозатратними. Сама одиниця криптовалюти – це код, який виникає в результаті складних комп’ютерних математичних обчислень. Він відбувається за допомогою спеціального комп’ютерного обладнання. Криптовалют у світі налічується близько тисячі, але найвідомішою є bitcoin (біткойн). В українському законодавстві криптовалюти та майнінг не описані. Правоохоронці періодично знаходять та закривають так звані майнінг-ферми, які незаконно підєднуються до електромереж, а також притягуючи їхніх власників до відповідальності. Так, в серпні 2019-го на Південноукраїнській атомній електростанції було знайдено майнингову установку на шість відеокарт RX470, що розташовувалась прямо в приміщенні станції. Детальніше про майнінг можна прочитати тут.
В Україні є 15 атомних енергоблоків, з яких зараз у роботі тільки 10. Не працюють, зокрема, чотири блоки на Запорізькій атомній електростанції (три з них перевели в плановий ремонт, один - вивели в резерв) і один на Південно-Українській АЕС.
Як пише журналіст Юрій Бутусов, наразі «Енергоатом» виробляє найдешевшу електроенергію в Україні і фактично дотує всю економіку. З 2011 року олігархи пролобіювали проекти сонячних електростанцій під виглядом боротьби за екологію і встановили тарифи на зелену енергію в 7-8 разів вище «Енергоатому», які держава оплачує в кінцевому підсумку з доходів і втраченого прибутку самого «Енергоатому». Така схема шкодила «Енергоатому», але це було вигідно можновладцям, які вклали гроші в таку дохідну тему.
У 2020-му виробництво різко впало, а кількість сонячних електростанцій, які мають таку прибутковість, різко збільшилася. Уряди Олексія Гончарука та Дениса Шмигаля, а також парламент не змогли відрегулювати енергоринок і не зупинили введення нових потужностей сонячних станцій і не обмежили для них тарифи. В результаті на ринку почалася криза перевиробництва, яку тепер намагаються вирішити зупинивши потужності «Енергоатому». Фактично уряд дає команду в розпал кризи відключати енергоблоки і позбавляти країну найдешевшої атомної електроенергії, щоб продовжувати споживати найдорожчу сонячну.
29 квітня Мінекоенерго переглянуло прогнозний енергетичний баланс на 2020 рік через енергетичну кризу в країні. Документ передбачає зниження виробництва електроенергії на всіх видах генерації, крім ТЕЦ і вітроелектростанцій.
Водночас, як інформує «Економічна правда», Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), пропонує скасувати пільговий тариф для населення на перші 100 кВт-год електроенергії для вирішення проблем з «зеленим» тарифом.
Про це заявив член НКРЕКП Дмитро Коваленко під час засідання комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг.
НКРЕКП представила два сценарії розв'язання проблем інтенсивного розвитку поновлюваних джерел електроенергії. Згідно з презентацією НКРЕКП, в якості одного з кроків пропонується підвищити пільговий тариф на перші 100 кВт-год електроенергії для домогосподарств з 0,9 грн за кВт до 1,68 грн за кВт.
На думку регулятора, таке рішення дозволить отримувати додатково 12 млрд грн на рік.