Уряд знайшов спосіб обмежити ввезення секонд-хенду
Уряд почав шукати легальні способи обмежити ввезення до України секонд-хенду, оскільки ідея заборонити його імпорт викликала масові протести. Зокрема, як варіант, може бути введено entry price – окремі мінімальні ціни для імпорту різних видів секонд-хенду.
Як повідомив заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Валерій П'ятницький, у рамках переговорів про створення зони вільної торгівлі між Україною і Євросоюзом обговорюється питання застосування мінімальної ввізної вартості секонд-хенду для його оподаткування, пише Комерсант-Україна.
«Проблема секонд-хенду існує, оскільки, за нашими підрахунками, у 2010 році продукція ввозилася в середньому по $0,4/кг (декларована вартість, – ред.). Виходить, що у роздрібі вона коштує 10-15 грн/кг, що створює проблеми для українських виробників», – прокоментував В.П'ятницький.
З огляду на те, що заборона на імпорт секонд-хенду суперечить принципам вільної торгівлі, яку Україна планує почати з Євросоюзом, виходом із ситуації є запровадження entry price (встановлення ввізних цін). «Цей принцип використовується ЄС при імпорті фруктів, а значить, не розходиться з нормами СОТ», – зазначив чиновник.
За словами старшого юриста юридичної фірми «Василь Кисіль і партнери» Наталії Микольської, принципи СОТ допускають такі обмеження у двосторонніх торговельних відносинах за згодою обох партнерів. «Швидше за все, мова йде про встановлення якихось мінімальних цін: якщо продукція буде дорожчою, вона буде ввозитися без сплати мит або з справлянням мита за невисокою ставкою. А товари, імпортовані за цінами нижче entry price, будуть обкладатися ввізним митом за вищою ставкою. При цьому дуже важливо, якими саме будуть принципи, а також механізм встановлення урядом entry prices та їх застосування митними органами», – зазначає юрист.
Валерій П'ятницький уточнив, що поки мінімальну ставку на ввезення секонд-хенду не затверджено. Обговорюється можливість введення окремих мінімальних цін для імпорту різних видів секонд-хенду. «Якщо ми затвердимо різні мінімальні ціни для різних видів одягу, ми зможемо зробити невигідним ввезення брендових речей під виглядом секонд-хенду. У будь-якому випадку виграють і виробники, і держбюджет, який отримає додаткові надходження», – сказав чиновник.
Виробники кажуть, що їм підходять запропоновані правила. «Це один з тих варіантів, які нас влаштовують. Більше того, коли ми тільки підняли питання необхідності захисту від секонд-хенду, це був один із запропонованих нами варіантів, але тоді в уряді заявили, що він неможливий», – заявила голова правління Української асоціації підприємств легкої промисловості «Укрлегпром» Валентина Ізовіт.
Однак імпортери секонд-хенду попереджають, що застосування нових правил зробить їхню продукцію менш конкурентноздатною у порівнянні з «сірим» імпортом нового одягу. «Подібні пропозиції вже висувалися у першій редакції Податкового кодексу, коли пропонувалося рахувати секонд-хенд поштучно. Але це неможливо, це просто вбило б галузь. Нинішня ініціатива не така радикальна, – говорить президент Всеукраїнської асоціації дилерів одягу секонд-хенд Владислав Мясоєдов. - Теоретично її можна здійснити, але це значно підвищить вартість нашої продукції і вдарить по громадянах. Краще залишити секонд-хенд таким, як є».