В училищах Львівщини недобір студентів
Бажання вчитися в ПТУ дітям відбив парламент, переставши виділяти гроші на профтехосвіту
В училищах Львівщини, як ніколи, недобір. А все через те, що минулого року профтехосвіта мала серйозні клопоти із фінансуванням. Місяцями затримували стипендії та зарплати і навіть говорили про закриття окремих ПТУ. Цим і відлякали потенційних студентів.
35-те училище Стрия єдине в Україні ПТУ, яке готує нафтовиків. Тамтешні спеціальності у переліку стратегічно важливих для держави. Та цього року тут заповнили лише 50% місць, бо торік мали серйозні проблеми із фінансуванням. Держбюджет перестав виділяти гроші на профтехосвіту, а для місцевої скарбниці це виявилося не під силу.
«Коли фінансування нестабільне і пішли такі чутки, що училища можуть закривати, ясно, що це налякало батьків та дітей. Ну і крім того, збільшили державне замовлення у вищі навчальні заклади і це переманило багато наших потенційних студентів. Хоча насправді економіку рухають робітничі спеціальності, а не люди у білих комірцях, та все ж зараз багато хто шукає легшого шляху заробітку», ― пояснює директор вищого професійного училища № 35 Олег Кизима.
Приблизно така ж ситуація і у 8-му училищі Стрия. Наразі набір на рівні 60%. Автослюсарів, ковалів та комп'ютерників не бракує, а от ще три спеціальності так і не назбирали груп.
«Для мене досить дивно, чому навчальний заклад не набрав верстатників широкого профілю. Хоча на цю спеціальність ми маємо багато запитів від роботодавців. Електромонтерів ми цього року набрали тільки одну групу на базі 11-го класу. Як ніколи, недобір на залізничні спеціальності. Наприклад, помічників машиністів тепловоза ми цього року набрати не змогли», ― розповів директор вищого професійного училища № 8 Віталій Никифорів.
Ті ж, хто вступили, запевняють, що фінансова стабільність закладу не була для них визначальною. Та все ж, мовляв, хочеться, аби стипендію платили вчасно.
«Звичайно, це матеріальний стимул, щоби краще вчитися, щоби досягати чогось у житті і прагнути до своєї професії», ― говорить учень першого курсу вищого професійного училища № 8 Ігор.
Недобір ― проблема багатьох училищ всієї України. Цього року навіть продовжили вступ в ПТУ до 1 жовтня. У приймальних комісіях не людно, але абітурієнти навідуються. От і Жанна вирішила спробувати свої сили, хоча ще влітку не планувала кудись вступати.
«Я вирішила вступати буквально декілька днів тому. Школу закінчила вже давненько, ще у 2009 році, більше сім'єю займалася. А зараз в училищі відкривається нова професія – оператор комп'ютерного набору і обробки даних, тому і прийшла подати документи», ― розповіла абітурієнтка Жанна.
Додатковий набір ― це шанс, але і випробування для училищ, бо його результати можуть вирішити долю чиєїсь посади, або й усього навчального закладу.
«Мені важко зараз говорити про те, що це закінчилося і все, крапка. Що будемо щось розформовувати, закривати чи перепрофільовувати. Ні. До 1 жовтня ще маємо можливість набрати усіх людей, відповідно до регіонального замовлення», ― зазначила директор обласного департаменту освіти Любомира Мандзій.
Станом на зараз училища області виконали план набору приблизно на 70%. Ситуацію врятували ПТУ Львова, бо фінансування мали стабільне. Щоправда, і в районах стипендії й зарплати зараз платять вчасно. Дали дотацію з обласного бюджету, але до кінця року її не вистачить.