В Україні набув чинності закон про обов'язкове встановлення лічильників опалення та води
Закон про комерційний облік теплової енергії та водопостачання вступив в дію
В Україні набув чинності закон про комерційний облік послуг з постачання теплової енергії та водопостачання, яким передбачається зобов'язання операторів зовнішніх інженерних мереж (тепломережі, водоканали) обладнати 100% житлових будинків побудинковими вузлами обліку (теплової енергії, води).
1 серпня закон був опублікований в офіційній газеті Верховної Ради «Голос України» і набуває чинності на наступний день після опублікування.
Згідно з документом, до 2 серпня 2018 року треба встановити лічильники тепла на будинки, а також лічильники гарячої та холодної води для нежитлових будівель. Для житлових будівель термін встановлення лічильників гарячої та холодної води продовжено на рік - до 2 серпня 2019 року.
Обладнання повинен встановлювати власник інженерних мереж (у столиці, наприклад – «Київенерго» і «Київводоканал»). А платити за це будуть споживачі шляхом внеску, який розрахують для кожної будівлі, розстрочать на 5 років і включать до «платіжок».
Оператор інженерних мереж повинен попередити власника будинку про намір встановити лічильники щонайменше за 2 місяці, як саме - вирішить Кабмін.
Зі свого боку, власник або співвласники будинку протягом 2 місяців можуть повідомити про свою згоду, або пропозиції про зміну умов встановлення лічильників, або про намір самостійно обладнати будинок лічильниками. Відсутність реакції протягом 2 місяців трактується як згода на встановлення лічильників за заданими умовами.
Перешкоджати встановленню лічильників або повідомляти про намір встановити їх самостійно і нічого не робити не варто, адже в такому випадку лічильники все одно поставлять, а відшкодовувати витрати будуть власники будівлі.
Лічильники належать власнику або співвласникам будинків, які і відповідають за збереження і цілісність обладнання.
Платити за установку лічильників на будинки та під'їзди будуть споживачі опалення, гарячої і холодної води, а також власники будинків - шляхом сплати виконавцю відповідної послуги спеціального внеску. Якщо власник будинку сам встановлює лічильники - він не платить зазначений внесок. Розмір внесків за установку лічильників визначається окремо для кожного будинку, при чому сума розстрочується на 5 років (можливий і інший термін, якщо сторони домовляться).
Якщо в будинку двоє і більше споживачів, внески за установку лічильників поділяють за кількістю окремих приміщень-суб'єктів нерухомості.
Змінити лічильники у випадку необхідності повинен оператор зовнішніх інженерних мереж. Витрати на це відшкодовують споживачі тепла/води та власники будівель - шляхом сплати внесків на обслуговування і заміну лічильника. Розмір внесків визначається окремо для кожної будівлі та розстрочується.
Рахунки за комунальні послуги надають споживачеві на аркуші паперу, а за згодою - в електронному вигляді, у тому числі шляхом доступу до електронних систем обліку розрахунків споживачів.
З 2 серпня почне діяти заборона на приєднання житлових і нежитлових будівель до зовнішніх інженерних мереж без оснащення лічильниками.
Якщо людина володіє декількома будівлями, що розташовані поряд, можна встановити лічильник на межі завершення власності в кожній точці приєднання до зовнішніх інженерних мереж.
За порушення цього закону передбачено штрафи.