В Україні планують продовжити випуск і продаж А-76 і А-80
Держспоживстандарт, всупереч оголошеним раніше планами, має намір просити Кабмін не забороняти продаж низькооктанових бензинів (А-76 і А-80). У Мінпаливенерго пояснюють це тим, що Шебелинський ГПЗ, який належить «Нафтогазу», не може випускати паливо більш високої якості. Труднощі з переходом на євростандарти є і у заводів групи "Приват". Від такого рішення виграють продавці контрафактної продукції, а інвестувати в нафтопереробку буде як і раніше невигідно, відзначають експерти.
У п'ятницю Державний комітет з питань технічного регулювання та споживчої політики оголосив, що ініціює введення з 2011 року стандартів "Євро-4" і "Євро-5" тільки для високооктанового бензину (Аі-92, Аі-95, Аі-98). Відомство виступає за те, щоб зберегти право на виробництво і продаж бензину А-76 і А-80, що не відповідають стандартам "Євро-4" і "Євро-5", заборонити які планувалося з 1 січня. Держспоживстандарт має намір звернутися до Кабміну з цим проханням. Передбачуваний термін продовження не уточнюється, повідомляє "КомерсантЪ-Україна".
Нагадаємо, наказ про перехід у 2011 році на бензини, що відповідають стандартам "Євро-4" і "Євро-5", Держспоживстандарт прийняв ще в 2007 році. З того часу два нафтопереробні заводи - Лисичанський і Одеський - встигли підготуватися до того, щоб почати виробляти паливо за новими стандартами, інвестувавши в модернізацію сумарно понад $ 400 млн. Лисичанський НПЗ відмовився від випуску бензину А-80 на користь більш затребуваних ринком марок Аі-92 та Аі-95 ще в 2009 році. Тоді голова ТОВ "ТНК-ВР Коммерс" Сергій Лізунов заявив, що відмова від випуску бензину А-80 зумовлена економічною неефективністю його виробництва на Лисичанському НПЗ і бажанням компанії сприяти якнайшвидшому формуванню ринку якісного палива в Україну.
Втім, афілійовані з групою "Приват" Кременчуцький, Дрогобицький і Надвірнянський НПЗ, а також Шебелинський ГПЗ "Нафтогазу" не провели відповідну модернізацію. Більш того, Кременчуцький НПЗ в цьому році зареєстрував технічні умови на виробництво бензину Energy-92, який не відповідає "Євро-4". "Це дозволить підприємству обійти заборону і виробляти даний вид палива. Але відбуватися воно буде за окремими технічними умовами", - пояснив директор консалтингової компанії "А-95" Сергій Куюн.
За словами директора департаменту нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Мінпаливенерго Костянтина Бородіна, які наводяться в повідомленні Держспоживстандарту, повністю скасувати старі стандарти на бензин А-80 на даний момент неможливо, оскільки певна частина техніки залишиться без палива. Джерело в Мінпаливенерго пояснило, що мова йде не стільки про брак пального для техніки, скільки про небажання зупиняти Шебелинський ГПЗ. "Цей завод за останні 2-3 роки нічого не зробив для того, щоб випускати якісне паливо. І тому, якщо постанова вступить в силу в його нинішньому вигляді, підприємство просто зупиниться", - зазначив він.
У прес-службі Лукойла заявили, що рішення продовжити випуск А-76 і А-80 ставить у нерівне становище заводи, які модернізували виробництво, і ті, які цього не зробили. "Зараз нам необхідно окупати інвестиції в модернізацію і враховувати їх в ціні палива. Тим же, хто не інвестував, цього робити не потрібно", - говорять в компанії. А генеральний директор мережі АЗС "Донецькойлсервіс" Віктор Мартиросян відзначає, що рішення Держспоживстандарту вкрай вигідно тим, хто працює з контрафактним паливом, так званою "бодягою". "Сировиною для неї служать дешеві низькооктанові бензини, в які додають дешеві присадки (Антидетонатори). Не заборонивши низькооктанові бензини, проблему 'бодяги' ніколи не вирішити", - стверджує він.
На думку Сергія Куюна, найбільш прийнятним виходом із такої ситуації було б введення диференційованого акцизу. "Ті, хто випускає бензин за новими стандартами, повинні платити менше, ніж ті, хто робить це за старим технічним умовам або випускає неякісні низькооктанові бензини", - вважає він. Сергій Куюн нагадує, що раніше було введено диференційовані акцизи (від 45 до 95 євро) на дизельне паливо залежно від вмісту в ньому сірки. Це призвело до того, що навіть Кременчуцький НПЗ почав виробляти його відповідно до стандарту "Євро-3" і з початку року почне виробляти за стандартом "Євро-4".