Венеціанська комісія підтримала судову реформу в Україні

Європейська комісія «За демократію через право» (Венеціанська комісія) в п'ятницю, 23 жовтня, схвалила рекомендації щодо проекту змін до Конституції України щодо судової реформи, повідомив міністр юстиції України Павло Петренко.

«Щойно Венеціанська комісія схвалила рекомендації до судової реформи і, серед іншого, дала можливість українській державі перезавантажити судову систему через формування нових судів і набір суддів», – написав міністр у Facebook.

В той же час Венеціанська комісія у своїх висновках до проекту змін до Конституції України в частині правосуддя наголосила, що звільнення всіх суддів, крім виняткових випадків, не відповідає європейським стандартам і принципу верховенства права.

«Венеціанська комісія зазначила, що звільнення всіх суддів, крім виняткових випадків, таких як зміна конституційного ладу, не відповідає європейським стандартам і принципу верховенства права. У той же час, це не виключає оновлення суддівського корпусу через механізми реорганізації окремих судів, а також оцінки всіх суддів на їх відповідність критеріям професіоналізму, етичності і чесноти, що збігається з позицією Конституційної комісії», – прокоментував висновки Венеціанської комісії заступник голови Адміністрації президента України Олексій Філатов, якого цитує прес-служба глави держави.

Венеціанська комісія привітала, зокрема, скасування випробувального терміну для суддів, скасування «порушення присяги» як підстави для звільнення суддів, запровадження конкурсних процедур при призначенні суддів на посади, формування Вищої ради правосуддя таким чином, щоби більшість складали судді, обрані суддями, проведення реформи прокуратури та забезпечення гарантій її незалежності (насамперед, через позбавлення Верховної ради повноважень щодо висловлення недовіри Генеральному прокурору), а також позбавлення прокуратури повноважень щодо здійснення загального нагляду, запровадження інституту конституційної скарги тощо.

«Венеціанська комісія вітає, що, дотримуючись її рекомендацій, розробники законопроекту вилучили повноваження Верховної ради щодо призначення, а президента – щодо звільнення суддів та передали їх Вищий раді правосуддя. Водночас, Венеціанська комісія рекомендує чітко вказати, що Вища рада правосуддя має повноваження також щодо переведення суддів та їх просування по службі, хоча президент може у перехідний період мати роль в цьому процесі з міркувань національної безпеки», – йдеться у повідомленні.

Також Венеціанська комісія зазначає, що «тільки грубі дисциплінарні проступки можуть потягнути за собою звільнення суддів Конституційного суду».

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук