Венеційська комісія визнала демократичним український законопроект про референдум

Україна отримала рекомендації від Венеційської комісії для правок закону про референдум

Венеційська комісія визнала демократичним законопроект №3612 про народовладдя через всеукраїнський референдум, але рекомендувала уточнити деякі положення. Відповідне рішення опубліковано на сайті Ради Європи.

Комісія дала рекомендацію чітко прописати, що з питань загальнонаціонального значення не повинно бути додаткових критеріїв за умови, що буде зібрано встановлену кількість підписів.

В іншому випадку, якщо збір значної кількості підписів не вважається доказом національного значення, повинні бути інші чіткі об’єктивні критерії для того, щоб пропоноване питання вважалося таким, що має загальнонаціональне значення.

Також комісія рекомендувала:

  • вказати, який орган уповноважений насамперед визначати, чи відповідає питання загальнонаціональному значенню.
  • розглянути питання про включення в законопроект додаткового обмеження на одночасну організацію всеукраїнського референдуму і місцевих виборів.
  • законопроект повинен бути змінений таким чином, щоб на кожному референдумі було збалансоване представництво прихильників і противників, які беруть участь в засіданнях ЦВК.
  • публікувати в офіційній газеті текст, який буде винесено на референдум, і можливі законодавчі наслідки.
  • заборонити органам держвлади впливати на результати голосування шляхом проведення надмірної односторонньої передвиборної агітації і вимагав від органів влади зберігати об’єктивність в своїх заявахпередбачити переконливі і ефективні санкції за порушення, пов’язані із засобами масової інформації.
  • встановити підстави і процедури анулювання результатів на рівні ділянки, округу або країни, а також їх наслідки на основі об’єктивних критеріїв та обмежуючись випадками, коли на результати виборів могли вплинути.

Нагадаємо, що 18 червня Верховна рада схвалила за основу в першому читанні законопроект президента Володимира Зеленського про народовладдя.

Закон пропонує такі види всеукраїнського референдуму по предмету:

  • затвердження закону про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції України;
  • вирішення питання загальнодержавного значення;
  • зміна території України;
  • втрата чинності законом України або окремими його положеннями.

Розширюється коло суб'єктів процесу референдуму, які реєструються у Центральній виборчій комісії як прихильники або опоненти питання всеукраїнського референдуму. Ними можуть бути як політичні партії, так і громадські організації, відповідно зареєстровані в ЦВК.

Ключовою новацією законопроекту є визначення можливості введення електронних процедур при організації та проведенні всеукраїнського референдуму, в тому числі електронних голосувань.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук