Депутати попередньо підтримали законопроект Зеленського про референдум

Два інші законопроекти про референдуми Верховна Рада відхилила

Раніше Володимир Зеленський хотів винести на всеукраїнський референдум питання дозволу іноземцям купувати землю в Україні

Верховна Рада під час засідання 18 червня підтримала у першому читанні законопроект про народовладдя через всеукраїнський референдум, поданий президентом Володимиром Зеленським 9 червня та позначений як невідкладний. За відповідне рішення проголосували 252 депутати.

Інші два законопроекти про референдуми, подані лідеркою партії «Батьківщина» Юлією Тимошенко та депутатом фракції Сергієм Соболєвим і депутатів Василя Німченка, Тетяни Плачкової та інших членів фракції «Опозиційна платформа – За життя», Рада відхилила.

Напередодні профільний комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування рекомендував їх відхилити і натомість проголосувати президенський законопроект за основу з необхідністю внесення пропозицій та поправок.

Законопроект Володимира Зеленського передбачає, що на всеукраїнський референдум будуть виносити такі питання:

  • зміни до розділів І, ІІІ та ХІІІ Конституції України;
  • питання загальнодержавного значення;
  • зміна території України;
  • втрата чинності закону України чи окремих його положень.

У той же час на референдумі не можуть розглядатися питання:

  • які суперечать положенням Конституції, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права;
  • спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету і територіальної цілісності, створення загрози нацбезпеці, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі;
  • щодо законопроектів з питань податків, бюджету, амністії;
  • які перебувають в компетенції органів правопорядку, прокуратури чи суду.

На референдум можуть винести лише одне питання. Його результати не потребують затвердження будь-яким держорганом. Голосування буде вважатися чинним, якщо у ньому візьмуть участь понад 50% зареєстрованих у країні виборців. Рішення, ухвалене на всеукраїнському референдумі, можна буде змінити виключно шляхом проведення іншого референдуму мінімум через три роки.

Призначати референдум можуть:

  • Верховна Рада – якщо питання стосуватиметься зміни території України;
  • президент – за власною чи народною ініціативою (для цього українцям потрібно зібрати щонайменше три мільйони підписів не менше як у 2/3 областей і щонайменше по 100 тисяч підписів у кожній із них).

Як зазначено в пояснювальній записці, ключовою новацією законопроекту є можливість запровадження електронного голосування під час референдуму за допомогою спеціально розробленої інформаційно-аналітичної системи.

Нагадаємо, що раніше Володимир Зеленський хотів винести на всеукраїнський референдум питання дозволу іноземцям купувати землю в Україні після відкриття ринку землі. Ідея законопроекту про запровадження ширшого народовладдя через проведення референдумів звучала під час його передвиборчої кампанії як перший із законопроектів після інавгурації. Про це під час засідання 18 червня неодноразово згадували опозиційні депутати: мовляв, обіцянки про те, що законопроект про референдум буде першим, Зеленський не дотримався.

Досі всеукраїнські референдуми в Україні проводилися лише двічі: у 1991 році – щодо проголошення незалежності України, і у 2000 році – з приводу реформи системи державного управління, зокрема, обмеження депутатської недоторканності, підстав для розпуску Верховної Ради президентом, зменшення кількості народних депутатів до 300 та формування двопалатного парламенту. В обох випадках українці підтримали зміни, проте результати другого референдуму так і не втілили в життя.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук